Soferitele, greu de multumit
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Diferentele dintre sexe exista si se simt foarte bine. Un studiu foarte interesant realizat in Marea Britanie de celebra companie de cercetare J.D.Power arata ca femeile sunt mai greu de multumit din punctul de vedere al calitatii masinilor pe care le conduc decat barbatii.
La studiu au participat 15.000 de soferi de ambele sexe iar rezultatul a fost foarte clar: soferitele sunt mai greu de multumit decat soferii. Participantii au fost nevoiti sa completeze un chestionar de opt pagini si sa raspunda la mai mult de 70 de intrebari legate de avantajele si de dezavantajele masinii conduse, de problemele intalnite, de calitatea serviciilor si de costurile de rulare.
Iata rezultatele: 78.3% dintre femei sunt multumite in proportie maxima de calitatea masinii lor in comparatie cu cele 79.3 procente ale barbatilor. Mai mult, femeile sunt, din punct de vedere statistic, mai putin multumite la toate categoriile chestionarului. Acestea au raportat 212 probleme/100 de masini in comparatie cu cele 191 de probleme/100 de masini pe care le-au intalnit barbatii.
“O parte a acestui rezultat se datoreaza faptului ca barbatii tind sa conduca masini mai scumpe care in general nu creeaza multe probleme, in timp ce femeile tind sa conduca masini ale marcilor europene de mijlocul clasamentului.
De asemenea, barbatii si femeile vad masinile diferit. In timp ce barbatii le privesc ca jucarii sau ca simboluri ale statusului social, femeile sunt centrate pe partea practica a masinii. Astfel s-ar putea explica motivul pentru care barbatii sunt mult mai toleranti cu masinile care nu intrunesc toate asteptarile lor. Este mai usor sa ierti cand e vorba de un obiect pe care il iubesti”, a declarat Dave Sargent, director executiv al J.D.Power Europa.Lorraine Sherr, un foarte apreciat psiholog britanic, este de parere ca “femeile sunt cumparatori mai atenti decat barbatii, care tind sa fie mai usor de multumit. In aceste conditii, femeile sunt tratate in showroom-uri drept clienti de nivel secundar”. Psihologul a adaugat ca atitudinile de acest tip din showroom-urile britanice cresc ingrijorator insa sunt respinse din ce in ce mai mult cu fermitate de femeile-clienti: “In momentul in care femeile devin din ce in ce mai agresive si mai orientate spre cariere de succes, acestea sunt mai putin pregatite sa fie tratate astfel”.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din General
-
Rolls-Royce a lansat propriul său set de șah ca un accesoriu pentru clienții mașinilor sale. Noul set include o suprafață de joc cu un lemn tăiat cu laser și piese din aluminiu care integrează magneți. (20.04)
-
John Elkann, președintele Stellantis, nu este de acord cu tarifele impuse de președintele american Donald Trump și nici cu normele de poluare foarte stricte impuse de Uniunea Europeană. El spune că industria auto este amenințată din cauza acestor două reglementări. (16.04)
-
Audi a anunțat un nou proiect prin care vrea ca vechile mașini de curse ale sale să ajungă în mâinile unor colecționari privați. Pentru început, Audi a scos la vânzare un prototip cu care a concurat în Campionatul Mondial de Anduranță și o mașină care a luat startul în seria DTM. (04.04)
-
Volkswagen va lansa modele noi cu motoare termice pe post de generator
-
Renault deschide comenzile pentru Austral facelift în România: start de la 31.000 euro
-
Noul Citroen C5 Aircross: SUV cu motorizări hibride PHEV și versiuni electrice
-
Universal apreciat
-
Chinezii lansează o marcă nouă de pick-up-uri. Va ajunge și în Europa
sunt nemultumite pt ca habar nu au avut ce au cumparat.
Femeile nu le au deloc cu tehnica. Am intalnit femei care nu stiau sa faca aprinda faza lunga, normal ca atunci cand nu stii, esti nemultumit de masina ca nu-si aprinde faza lunga cand faci tu cu ochiul!
Printeaza Recomanda
Spune-ti parerea
Eu am cautat informatii 3 luni pana sa imi aleg ce masina imi cumpar. si nu am fost nemultumita nicio secunda.
Desi voi spuneti ca sunteti "capul" si le faceti pe toate,noi suntem "gatul" si va coordonam orice miscare.Asa ca...sa stiti ca noi va conducem si pe voi si conducem si masinile.
Pentru unele multe dintre noi masina este o bijuterie pe care stim sa o tratam ca atare!