500.000 pe an pentru Skoda
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Cehii de la Skoda au atins in acest an un prag record al productiei: 500.000 de exemplare.
Skoda continua sa atinga recorduri de vanzari si productie. Constructorul ceh a anuntat ca tocmai a ajuns la 500.000 de exemplare construite in acest an, cifra la care a ajuns pentru prima data in istorie. Exemplarul care a primit eticheta jumatatii de milion este un Roomster.
Trebuie amintit faptul ca cifra este o performanta in materie, in conditiile in care anul 1995 insemna 208.000 de masini produse. Dupa preluarea Skoda de catre Volkswagen, germanii au relansat marca ceha pana in momnentul in care aceasta a ajuns astazi la 26.000 de angajati in cinci unitati de productie din Cehia, Bosnia-Herzegovina, India, Kazakhstan si Ucraina.
Adauga un comentariu
Automarket nu este responsabil pentru acuratetea informatiilor din comentariile postate de cititori. Ne rezervam dreptul de a selecta comentariile.
Ultimele stiri din Industrie
-
BYD este nevoită să realizeze o rechemare în service pentru peste 115.000 de mașini. Acest lucru semnifică cea mai mare rechemare din istoria mărcii din China. (17.10)
-
Ferrari a dezvăluit un nou plan de a lansa nu mai puțin de 20 de modele noi până la începutul deceniului următor. Printre modelele care vor fi lansate în această perioadă se numără și modelul Elettrica, primul Ferrari electric de serie din istorie. (17.10)
-
Recent, în cadrul unui eveniment la care am participat și noi, marca Zeekr s-a lansat oficial în România. Acesta se alătură mărcilor Geely și Lynk&Co (care se vând deja pe piața locală) ca parte a grupului Geely Holding. (16.10)
-
Ediție de adio pentru Volkswagen Touareg: producția va lua sfârșit în 2026
-
Gata hibernarea
-
Toyota lansează noua marcă Century: va produce mașini de lux în serie limitată
-
Noul Leapmotor B10, lansat oficial în Europa: start de la 29.900 euro
-
Noul Jeep Grand Wagoneer facelift: primul model al mărcii disponibil cu range extender
Intrebari & Raspunsuri
Close
Inchide notificarea pentru
Comentarii (0)