Alfa Romeo cere daune 20 de milioane de euro televiziunii Rai Due
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Avocaţii Grupului Fiat cheamă în instanţă o emisiune de televiziune pe care o acuză că ar fi măsluit rezultatele unui comparativ între Alfa Romeo MiTo pe de o parte şi Citroen DS3 şi Mini Cooper S pe de altă parte. Avocaţii constructorului italian le cer producătorilor emisiunii Annozero, difuzată pe postul de televiziune Rai Due, daune în valoare de 20 de milioane de euro.
Motivul nemulţumirilor este reprezentat, conform oficialilor italieni, de faptul că exemplarul MiTo utilizat în respectivul comparativ avea cilindree inferioară celor ale modelelor concurente (1.4 versus 1.6 litri), deşi prezentatorii emisiunii au susţinut că cele trei modele sunt identice la capitolul date tehnice. De asemenea, conform avocaţilor Fiat, Alfa MiTo ar fi câştigat testul care a constat într-un tur de circuit, dar prezentatorii emisiunii au aruncat modelul italian pe ultima poziţie.
"Afirmaţiile, testul şi rezultatele acestuia sunt denigratorii şi lezează imaginea şi onoarea societăţii noastre, a produselor noastre şi a tuturor colaboratorilor noştri", se arată în comunicatul Fiat Group.
VIDEO: TESTUL ACUZAT DE Alfa Romeo
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Alfa Romeo in Romania
-
Alfa Romeo 4C Preţ: 66.960 €
-
Alfa Romeo 4C Spider Preţ: 76.880 €
-
Alfa Romeo Giulia Preţ: 33.825 - 73.185 €
-
Alfa Romeo Giulietta Preţ: 21.619 - 29.750 €
-
Alfa Romeo Stelvio Preţ: n/a - 96.250 €
Ultimele stiri din General
-
Bentley a dezvăluit oficial noua sa siglă, care va fi prezentă pe viitoarele modele ale mărcii. Noua siglă este a cincea în cei 106 ani de existență ai mărcii. (03.07)
-
Cadillac a început oficial livrările modelului electric de lux Celestiq, la 3 ani după lansarea oficială. Modelul etalon al mărcii americane are un preț de pornire de 350.000 dolari. (26.06)
-
Volvo XC60 a devenit oficial cel mai vândut model al mărcii din toate timpurile. SUV-ul de dimensiuni medii a reușit să depășească vechiul Volvo 240 la acest capitol. (25.06)
-
Noul Jeep Compass pentru Europa: cel mai aerodinamic model din istoria mărcii
-
J.D. Power publică topul fiabilității: Lexus și Nissan pe primele două locuri
-
Primele imagini cu noua generație Mazda CX-5. Data lansării, confirmată
-
Se scumpește rovinieta: șoferii vor plăti 50 de euro pe an, în loc de 28 de euro
-
Noul Mitsubishi Grandis: SUV înrudit cu Renault Symbioz
mito e pe platforma de punto si opel corsa. suficient spus. niciunele din surate nu sunt o revelatie in sportivitate. punto abarh si corsa opc sunt sub nivelul concurentei la hot hatch. deci nici mito nu are un start prea bun. pe cand mini a tot fost rafinat, ds3r are si el in spate o xp bogata de la citro.