Chrysler isi inchide toate fabricile timp de o luna
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Situatia financiara grava nu conteneste pentru Chrysler, constructorul din Detroit inregistrand pierderi tot mai insemnate. Astfel, o noua masura drastica se impune, oficialii americani luand ieri decizia de a inchide toate fabricile Chrysler timp de o luna.
Masura de oprire a intregii productiei va intra in vigoare vineri 19 decembrie dupa ultimul schimb de tura. Potrivit comunicatului oficial publicat de Chrysler, angajatii se vor intoarce la munca abia pe 19 ianuarie si nu mai devreme.
Constructorul american a declarat recent ca reteaua sa de dealeri inregistreaza multe cereri de cumparare, existand potentiali clienti pentru modele Chrysler, Jeep si Dodge. Problema este insa finantarea pe care clientii nu o pot obtine din cauza crizei mondiale. Aceasta situatie a facut ca vanzarile celor trei branduri sa scada cu 20-25%.
via | CarScoop
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Viitorul BMW M3 va primi și un motor pe benzină pe lângă versiunea electrică deja confirmată. Specificațiile nu au fost încă dezvăluite. (01.05)
-
Pentru a marca cele cinci decenii împlinite de modelul Polo, Volkswagen tocmai a prezentat o grafică specială inspirată de ediția Polo Harlequin din anii '90. (01.05)
-
Oliver Blume, CEO-ul Porsche, a lăsat de înțeles că marca germană de mașini de performanță ar putea să oprească vânzările de modele electrice pe piața din China. Vânzările Porsche din această țară au scăzut cu peste 40% în primul trimestru din 2025. (30.04)
-
Volkswagen va lansa modele noi cu motoare termice pe post de generator
-
Noul Citroen C5 Aircross: SUV cu motorizări hibride PHEV și versiuni electrice
-
Renault deschide comenzile pentru Austral facelift în România: start de la 31.000 euro
-
Universal apreciat
-
Chinezii lansează o marcă nouă de pick-up-uri. Va ajunge și în Europa
Comentarii (0)