Conceptul Anului 2007 in SUA
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Prototipul australian Holden Efijy a fost votat „Conceptul Anului 2007” in Statele Unite ale Americii. Masina a fost aleasa pe primul loc dintre un numar de 34 de concepte nominalizate.
Anuntarea castigatorului a fost facuta in cadrul evenimentului Automotive Hall of Fame, desfasurat in Michigan. Prototipul australian a fost construit de o echipa mica de ingineri, costurile totale ridicandu-se la 200.000 de dolari.
Designul lui Holden este un elogiu adus masinilor clasice. Sub capota zace un V8 de 6.0 litri care dezvolta 645 de cai putere si un cuplu maxim de 775 Nm.
In ciuda infatisarii sale incredibile, lucru care il face sa fie dorit de numerosi iubitori de masini clasice, Holden Efijy nu este disponibil pentru vanzare, fiind un prototip inchinat unei epoci trecute a automobilismului, iar locul lui va fi in muzeul Holden din Australia.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Premii auto
-
Organizatorii concursului Mașina Anului în Europa au publicat lista cu mașinile finaliste care se luptă pentru premiul suprem în ediția din 2026. Pe lista finaliștilor se numără și Dacia Bigster. (31.10)
-
Kia PV5 Cargo, noua utilitară electrică a mărcii sud-coreene, a intrat oficial în Cartea Recordurilor Guinness. Modelul utilitar a parcurs 693.38 kilometri cu o singură încărcare în condiții de sarcină utilă maximă. (28.10)
-
Juriul concursului anual Mașina Anului în Lume (World Car of The Year) a dezvăluit lista oficială cu finaliștii din acest an. Trei modele se bat pentru titlul suprem: BMW X3, Kia EV3 și Hyundai Inster. (18.03)
-
Toyota dezvoltă un nou motor cu 4 cilindri: va avea peste 400 CP

-
Toyota prezintă primul concept al mărcii de lux Century

-
Noul concept Toyota Corolla anunță prima generație electrică a modelului

-
Ferrari deschide oficial reprezentanța din România. Noul Amalfi, oaspete de seamă

-
Noul concept Mitsubishi Elevance: SUV hibrid cu 4 motoare electrice





Comentarii (1)