Fiat primeste un imprumut pentru dezvoltarea noului Lancia Ypsilon
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Fiat a obtinut aprobarea Uniunii Europene si a Consiliului Concurentei pentru un ajutor de 46 de milioane de euro, suma pe care o va acorda guvernul italian si care va fi utilizata pentru investitia in productia inlocuitorului lui Lancia Ypsilon, model care va fi dezvoltat si construit la uzina din Termini Imerese (Sicilia).
Comisia Europeana a anuntat ca ajutorul Uniunii are rolul de a mentine locurile de munca din regiunea siciliana, productia unui viitor model de clasa mica al celor de la Lancia fiind vitala in acest sens. "In aceste vremuri dificile, mentinerea joburilor este de o importanta enorma. proiectul de investitii pe care l-am aprobat garanteaza acest lucru in Sicilia. Nu este cazul ca acest imprumut sa creeze probleme de concurenta", a declarat Neelie Kroes, comisarul european pe probleme de concurenta.
via | Automotive News
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Lancia in Romania
-
Lancia Delta (2008-2014) Preţ: 20.400 - 31.598 €
-
Lancia Thema (2012-prezent) Preţ: 47.100 €
-
Lancia Ypsilon (2011-prezent) Preţ: 13.160 - 17.360 €
Ultimele stiri din Industrie
-
Viitorul BMW M3 va primi și un motor pe benzină pe lângă versiunea electrică deja confirmată. Specificațiile nu au fost încă dezvăluite. (01.05)
-
Pentru a marca cele cinci decenii împlinite de modelul Polo, Volkswagen tocmai a prezentat o grafică specială inspirată de ediția Polo Harlequin din anii '90. (01.05)
-
Oliver Blume, CEO-ul Porsche, a lăsat de înțeles că marca germană de mașini de performanță ar putea să oprească vânzările de modele electrice pe piața din China. Vânzările Porsche din această țară au scăzut cu peste 40% în primul trimestru din 2025. (30.04)
-
Volkswagen va lansa modele noi cu motoare termice pe post de generator
-
Noul Citroen C5 Aircross: SUV cu motorizări hibride PHEV și versiuni electrice
-
Renault deschide comenzile pentru Austral facelift în România: start de la 31.000 euro
-
Universal apreciat
-
Chinezii lansează o marcă nouă de pick-up-uri. Va ajunge și în Europa
Comentarii (0)