Fiat si GM vor motoare de la BMW
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Cel mai mare producator auto premium din lume, BMW, se afla in negocieri intense cu General Motors si Fiat, grupuri auto care doresc sa cumpere de la germani motoare si transmisii produse cu tehnologia dezvoltata de acestia. Informatia a fost publicata astazi de catre versiunea germana a Financial Times, care citeaza surse din interiorul companiei batave.
BMW nu se afla la prima negociere de acest tip, ultimele vesti dinspre Munchen aratand ca producatorul german discuta foarte serios o colaborare identica chiar cu rivalii de la Mercedes. Principalul motiv pentru care BMW ar agrea o astfel de solutie este legat de veniturile aditionale care pot aparea astfel, germanii putand sa renunte la o mare parte dintre costurile dedicate dezvoltarii a noi motoare si trensmisii.
BMW, General Motors si Fiat au refuzat sa comenteze informatia.
Via | Automotive News
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Americanii de la J.D. Power au publicat cel mai recent top al fiabilității mărcilor din industria auto. 2025 U.S. Initial Quality Study plasează Lexus și Nissan pe primele două locuri, în timp ce Audi se află la coada clasamentului. (01.07)
-
BMW M2 CS, noul model de performanță al bavarezilor, se bucură de o cerere peste așteptări. Din acest motiv, marca germană va mări producția noului model pentru a face față cererii „uriașe.” (01.07)
-
Ford Transit împlinește 60 de ani de existență în 2025. De-a lungul celor 6 decenii de producție, Transit s-a dovedit a fi cel mai popular model utilitar al mărcii americane și este în continuare un model de succes. (30.06)
-
Miza pe putere: viitorul motor Toyota cu 4 cilindri poate să depășească 600 CP
-
Volkswagen, BMW și Mercedes-Benz formează o alianță pentru dezvoltarea de sisteme software
-
Lamborghini Fenomeno: cel mai puternic model al mărcii va fi produs în 29 de exemplare
-
Volvo XC60 a devenit cel mai vândut model al mărcii din toate timpurile
-
Mercedes-AMG recunoaște: clienții nu au rezonat cu motorul de 2.0 litri electrificat
Comentarii (2)