Honda face un recall in SUA pentru 412.000 de unitati
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Japonezii de la Honda au anuntat ca vor organiza un recall pentru modelele Odyssey si Element din cauza unor probleme la sistemul de franare. Acest recall va afecta 412.000 de vehicule, dintre care 340.000 de unitati sunt Odyssey si 68.000 de unitati sunt Honda Element, toate fiind produse intre 2007 si 2008. Modelele afectate de acest recall au fost comercializate pe piata din Statele Unite ale Americii, iar problema acestora este localizata la nivelul sistemului de control al stabilitatii, care introduce o cantitate mica de aer pe instalatia de franare.
Desi nu exista niciun pericol imediat pentru clientii Honda din Statele Unite ale Americii care au un Odyssey sau un Element, in timp aceasta problema ar putea cauza acumularea de aer pe instalatiile de franare, lucru care va stirbi performantele de franare. Pe langa performante mai slabe la franare, problema tehnica a lui Odyssey si Element poate sa necesite un plus de forta la apasarea pedalei de frana. Pana acum, cei de la NHTSA au descoperit trei incidente legate de aceasta problema tehnica, iar personele implicate au suferit rani minore.
Honda va anunta toti proprietarii care detin un vehicul cu probleme sa se prezinte la un service autorizat al producatorului nipon. Rezolvarea acestei probleme este relativ simpla si consta in aerisirea sistemului de franare, care ofera o rezolvare temporara, urmata de montarea unor capace din plastic si aplicarea unei solutii de etansare.
Via | Detroitnews
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Honda in Romania
-
Honda Civic Preţ: 17.500 - 39.522 €
-
Honda Civic Sedan Preţ: n/a - 27.500 €
-
Honda CR-V Preţ: n/a - 38.250 €
-
Honda CR-V Hybrid Preţ: 34.000 - 43.000 €
-
Honda HR-V Preţ: 21.440 - 25.188 €
-
Honda Jazz (2014-2017) Preţ: 14.988 €
Ultimele stiri din Siguranta
-
Euro NCAP a încheiat o nouă serie de teste de siguranță cu nu mai puțin de 18 modele noi. Printre acestea se numără și noua generație Renault Clio, care a obținut 4 stele în testele de siguranță. (10.12)
-
Euro NCAP a anunțat că va schimba modalitatea în care va testa mașini noi începând din 2026. Noile teste vor fi împărțite în 4 etape de siguranță, iar acestea vor fi punctate diferit față de modul de punctare din prezent. (28.11)
-
Euro NCAP a încheiat o nouă rundă de teste de siguranță, care a inclus nu mai puțin de 23 de modele. Dintre acestea, 18 au primit 5 stele ca urmare a testelor de siguranță. (19.11)
-
Porsche: „Ritmul de inovare al mărcilor chineze îți taie respirația”

-
Noul Opel Astra facelift: faruri LED adaptive și autonomie mărită pentru versiunea electrică

-
Noua Kia Seltos: SUV-ul subcompact ajunge acum și în Europa

-
Dacia deschide comenzile pentru noile Sandero și Sandero Stepway facelift: start de la 15.750 euro

-
Land Rover readuce pe piață clasicul Defender: culori noi, preluate de la Defender OCTA













Apuca-te tu mai desteptule si proiecteaza si construieste o masina daca esti asa destept si lasa papagalul mai moale.
Tipic romanesc. Stiti multe dar nu faceti nimic concret.