J.D Power prevesteste viitorul auto in Europa
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
J.D Power a tinut o conferinta astazi la Frankfurt pe tema evolutiei pietei auto din Europa. Principala concluzie a institutiei a fost ca piata auto de pe Batranul Continent va continua ritmul descendent in 2008, in timp ce sectorul est-european va inregistra rezultate pozitive.
Jonathan Poskitt, analist J.D Power, a spus celor prezenti la eveniment ca piata auto vest-europeana va inregistra un declin de 1.2% fata de 2007, urmand sa fie comercializate circa 16.7 milioane unitati. “Cu toate acestea, ne asteptam ca piata auto germana sa-si revina dupa rezultatele de anul trecut”, a mai consemnat Poskitt. Germania a inregistrat anul trecut o scadere de 9 procente a pietei auto, cel mai prost rezultat anual de la reunificarea tarii.
J.D Power a specificat ca in ciuda revenirii principalei piete auto din Europa, trendul descendent se va mentine din cauza evolutiei preconizate pe piata din Marea Britanie. Piata auto britanica va fi lovita, conform J.D Power, de criza creditelor care va afecta sectorul serviciilor financiare si care se va resfrange si asupra clientelei auto.
Pentru Europa Centrala si de Est, inclusiv Rusia, analistii J.D Power se astepata la o crestere cu peste 15% a vanzarilor auto, cea mai importanta evolutie fiind asteptata in Rusia, unde piata practic va exploda de la 2.6 milioane unitati vandute in 2007 la 3.2 milioane asteptate pentru acest an.
Cel mai probabil, in 2010 piata rusa va atinge 4 milioane de unitati comercializate anual, ceea ce ar duce la detronarea Germaniei din pozitia de lider al Europei.
John Walker, specialist in economie mondiala, profesor universitar la Oxford, a declarat ca principalul pericol al crizei economice mondiale nu este criza creditilor sau instabilitatea sectorului financiar, ci inflatia. Economistul englez a subliniat ca daca inflatia nu este tinuta sub control , atunci se poate ajunge la o adevarata criza mondiala, criza care va fi resimtita intens si in sectorul auto.
Via | Just-Auto
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Economic
-
Potrivit noilor date furnizate de Asociația Constructorilor de Automobile din România, vânzările de mașini noi din țara noastră au avut parte de o creștere de 35% în luna noiembrie. Totodată, vânzările de mașini noi au scăzut ușor în ultimele 11 luni. (02.12)
-
Dacia Sandero a fost cea mai vândută mașină în Europa, în ultimele 10 luni. Modelul producătorului de la Mioveni a fost vândut în peste 207.000 de exemplare la nivel continental. (24.11)
-
Cupra a avut parte de cel mai bun an al său de când există ca marcă. În ultimele 9 luni, marca spaniolă a vândut peste 245.000 de mașini noi la nivel mondial. (03.11)
-
UE va permite condiționat vânzarea mașinilor noi cu motoare termice și după 2035

-
Primele imagini cu noua Kia Seltos: SUV-ul subcompact va ajunge acum și în Europa

-
Noua Toyota GR GT este aici: motor V8 hibrid de 650 CP

-
Ford Puma Gen-E, cea mai vândută mașină electrică în România, în noiembrie

-
Mercedes-Benz: imagini noi cu viitoarea Clasa G decapotabilă








Comentarii (1)