Lamborghini a produs 12.000 de unităţi Gallardo
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Lamborghini sărbătoreşte un eveniment inedit pentru un constructor de supercar-uri: producţia a 12.000 de unităţi Gallardo. Deşi evenimentul ar fi trecut fără mare fast pentru un constructor de volum, cei de la Lamborghini au avut nevoie de zece ani să atingă respectiva valoare. Explicaţia este simplă – toate automobilele sunt construite manual la uzina din Sant'Agata, iar modelul a primit mai multe versiuni de-a lungul timpului, ceea ce a marcat mici pauze în producţie.
Murcielago, fratele mai mare al lui Gallardo, a fost construit în doar 4.099 unităţi în cei zece ani de producţie ai săi. Respectivul model era ceva mai scump decât Gallardo, de unde şi diferenţa de vânzări a celor două modele. Gallardo este aşteptat să primească un înlocuitor în viitorul apropiat. Murcielago a fost deja înlocuit de modelul Aventador, dezvelit pe 1 martie 2011 la Salonul Auto de la Geneva.
Tot la Salonul Auto de la Geneva din 2011, Lamborghini a prezentat modelul Gallardo LP 570-4 Super Trofeo Stradale.
Gallardo rămâne cel mai bine vândut model Lamborghini creat vreodată şi este botezat după o rasă celebră de tauri. Gallardo are şi un frate de platformă, Audi R8, lansat în 2007, care a debutat cu un motor mai mic pentru a evita competiţia cu fratele mai mare. Ulterior, Audi a lansat R8 V10, un model amplasat între R8 V8 şi Gallardo.Via | Turbo.fr
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Lamborghini in Romania
-
Lamborghini Huracan LP 610-4 Preţ: 211.501 €
-
Lamborghini Huracan Performante Preţ: 234.093 €
-
Lamborghini Urus Preţ: 206.018 €
Ultimele stiri din Industrie
-
Constructorul britanic Aston Martin va reduce până la 20% din forța de muncă, a anunțat recent compania, în încercarea de a-și reveni după impactul tarifelor de import din SUA și al cererii slabe din China. (25.02)
-
Hyundai intenționează să anunțe o investiție de ordinul miliardelor de dolari pe coasta de vest a Coreei de Sud, au declarat cei de la Reuters. Această mișcare apare în contextul în care grupul auto își extinde activitățile în domeniul inteligenței artificiale pentru conducere autonomă și robotică. (25.02)
-
Škoda a dezvăluit ediția aniversară Fabia RS Rally2 pentru a celebra 125 de ani de succes în motorsport. (25.02)
-
Șeful BMW M: "Din punct de vedere tehnic, transmisia manuală nu are prea mult sens"

-
Șeful Renault: viitorul model Dacia de segment C va fi produs în Turcia

-
OFICIAL: Noul Audi RS 5 debutează cu sistem de propulsie PHEV și 639 CP

-
În 2026 va fi deschisă circulația pe aproape 100 km noi din Autostrada Transilvania

-
STUDIU: Mașinile second-hand care au, cel mai frecvent, kilometrajul dat înapoi
























































































































































































Comentarii (0)