Mercedes vrea motoarele BMW
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Mercedes si BMW sunt tot mai aproape de ajungerea la o intelegere privind o eventuala colaborare.
BMW au facut publice intentiile de a colabora cu marii rivali de la Mercedes. Dupa vanzarea companiei americane Chrysler, cei de la Mercedes au fost deacord sa discute pe aceasta tema cu bavarezii.
Dieter Zetsche, CEO Daimler, a declarat intr-un interviu, acordat presei germane, ca Mercedes sunt dispusi sa lucreze cu BMW la dezvoltarea motoarelor.
Acest lucru da dovada de putina aroganta din partea boss-ului Mercedes, stiindu-se ca BMW sunt cei mai buni din lume la capitolul motorizari. Ramane sa vedem raspunsul conducatorilor de la BMW pentru a putea vorbi de un parteneriat, in adevaratul sens al cuvantului, intre cei doi producatori.
Adauga un comentariu
Automarket nu este responsabil pentru acuratetea informatiilor din comentariile postate de cititori. Ne rezervam dreptul de a selecta comentariile.
Ultimele stiri din Industrie
-
BYD este nevoită să realizeze o rechemare în service pentru peste 115.000 de mașini. Acest lucru semnifică cea mai mare rechemare din istoria mărcii din China. (17.10)
-
Ferrari a dezvăluit un nou plan de a lansa nu mai puțin de 20 de modele noi până la începutul deceniului următor. Printre modelele care vor fi lansate în această perioadă se numără și modelul Elettrica, primul Ferrari electric de serie din istorie. (17.10)
-
Recent, în cadrul unui eveniment la care am participat și noi, marca Zeekr s-a lansat oficial în România. Acesta se alătură mărcilor Geely și Lynk&Co (care se vând deja pe piața locală) ca parte a grupului Geely Holding. (16.10)
-
Primele imagini cu noul concept Toyota Corolla: anunță o viitoare generație electrică
-
Noul BMW iX3, prezentat în România: au fost înregistrate câteva zeci de comenzi ferme
-
Gata hibernarea
-
Noul concept Mercedes-Benz Vision Iconic: coupe electric care anunță un nou limbaj de design
-
Lexus LS devine monovolum: prima imagine cu un concept cu 6 roți
Intrebari & Raspunsuri
Close
Inchide notificarea pentru
Bafta!
GO-GO-BMW!
BRBRBRBRRB! CIH !!!
GG BMW
BMW-740( diesel) consuma aprox. 13-14
Mercedes S400 ( diesel ) - 11-12
Audi 4.2 ( diesel ) i-am facut consumul dupa primii 70.000Km. Cand am cumparat masina am avut un card luat numai pentru el. Dupa 2 ani am primit toate rapoartele si am facut consumul. 8.4
Este adevarat ca nu te uiti la banii de combustibil cand iti ei o astfel de masina dar...parametrii sunt altii. BMW-ul in primele secunde de la pornire iti rupe gatul dupa care o lasa moale. La Audi nu stii cand pleaca de pe loc dar in acelasi timp nu realizezi ca ai prins 200KM/h Vorbesc in cunostinta de cauza trecand prin toate cele 3 masini premium. Acum am A8-4.2 si ca masina astept noul V12 diesel. Nu cred ca mai exista concurenta. Elasticitatea cu care se misca turometrul de la 1500 la 3500 ture in regimuri variabile de viteza este de neanchipuit. Stabilitatea 4x4 a masinii in curbe sau teren accidentat este de neegalat. Sigur interiorul parca este ceva mai "saracacios" fata de BMW sau Mercedes dar siguranta pe care ti-o inspira la viteze mari, nu poate fi echilibrata nici de BMW si nici de Mercedes.
Va saluta pe toti un fost FAN Mercedes, un fost Fan BMW
Exista masini mai rapide, exista masini mai puternice decat BMW, dar feeling-ul la condus nu il are nici mercedes si nici audi...
Cu stima,
AZI
Din cate am vazut, masini cu aceleasi capacitati (Audi Merc BMW) au timpi 0-100 total diferiti. De ce tot timpul BMW este pe primul, daca el "In realitate masina ajunge cu 2 secunde mai tarziu la suta de Km" ?
Cu aceeasi stima fata de toti prezenti