OFICIAL: Fiat si Chrysler formeaza un nou grup auto gigant
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Chrysler si Fiat au anuntat acum cateva minute ca au stabilit liniile aliantei globale strategice dintre cele doua grupuri. Chrysler iese astfel de sub protectia falimentului, formand un nou Chrysler Group. Noua companie va incepe sa opereze imediat.
Mutarea realizata de Fiat si Chrysler completeaza procesul de restructurare al celui de-al treilea constructor american ca marime, operatiune orchestrata si sustinuta de administratia SUA si de guvernul canadian. Ultimele obstacole din calea aliantei au fost ridicate in aceasta dimineata de catre Curtea Suprema de Justitie din SUA. Conform comunicatului emis de aceasta institutie, "Chrysler LLC a vandut formal toate bunurile, fara datorii si alte creante, unei noi companii care va opera pe piata sub denumirea Chrysler Group LLC".
Fiat detine in acest moment 20% din noul Chrysler Group, insa procentul ar putea creste pana la 35% in conditiile in care compania italiana va indeplini cerintele stipulate in contractul dintre parti. Ulterior, italienii vor putea detine majoritatea actiunilor Chrysler, insa nu inainte ca producatorul american sa plateasca toate imprumuturile pe care i le-a acordat statul american. In prima faza, majoritatea actiunilor Chrysler vor fi detinute de uniunea sindicala UAW (United Auto Workers), restul de actiuni fiind detinute de guvernele Canadei si Statelor Unite, care vor contribui cu 10.5 miliarde de dolari la cumpararea respectivelor actiuni.
"Este o zi importanta. Nu numai pentru Chrysler si pentru angajatii dedicati ai companiei, care au trecut printr-o perioada pline de incertitudini in ultimul an, ci pentru intreaga industrie auto a lumii", a declarat Sergio Marchionne, presedintele Fiat, cel care va detine si functia de CEO al noului Chrysler Group.
Fiat nu a contribuit cu bani la alianta nou-formata, urmand sa le acorde celor de la Chrysler mijloace si know-how tehnologic pentru ca producatorul american sa isi imbunatateasca gama cu modele eficiente si de consum scazut.
Consiliul de Administratie al noului Chrysler va fi format din noua membri. Trei dintre acestia vor fi directori impusi de Fiat, patru de catre guvernul SUA, unul de catre guvernul canadian, unul dintre membri reprezentand sindicatele muncitorilor Chrysler.
Prima masura luata de noul Chrysler va fi reprezentata de taierea unui sfert din numarul de dealeri, 789 de puncte de vanzare urmand sa fie eliminate cu efect imediat.
via | AFP
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Una dintre cele mai recente inițiative ale producătorului german este un nou proiect Mercedes-Benz Places în Dubai. Acesta va fi al doilea proiect de acest tip din oraș și unul dintre puținele existente la nivel mondial. (15.01)
-
Jeep lansează o nouă ediție specială pentru modelele Wrangler și Gladiator. Ediția aniversară se numește 85th Anniversary și marchează 85 de ani de excelență în off-road. (13.01)
-
General Motors a anunțat că va înregistra un cost excepțional de 6 miliarde de dolari pentru a renunța la o parte din investițiile sale în vehicule electrice. (12.01)
-
Kia: primele imagini cu noul K4 Sportswagon, variantă break pentru Europa

-
Noul Volkswagen ID. Era 9X, primul model al mărcii cu motor termic pe post de generator

-
Noul Renault Filante, un SUV premium pentru piețele din afara Europei

-
Versiune nouă pentru Toyota Land Cruiser: V6 twin-turbo, hibrid, cu 457 CP

-
Raliul Dakar 2026: Ford preia conducerea, Dacia rămâne în lupta pentru victorie













mai vorbim!
PS: Sa nu-mi ziceti ca nu v-am spus :P
Este teatrul in care se intrupeaza doua tehnologii, se insumeaza experienta de fabicatie avand la baza doua sisteme de masura diferite:in inch si altul in mm.
O sa mai urmeze si alte astfel de aliante puternice. Piata auto va fi in crestere si vor urma noi surprize.
Va fi de lucru ..
http://www.auto.ro/auto-economie/Brand-ul-Viper-a-ajuns-in-curtea-lui-FIAT
v-am spus eu ca e teapa !!!