OFICIAL: Nissan Land Glider Concept vine la Tokyo
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Nissan a prezentat astazi, in avanpremiera Salonului Auto de la Tokyo, propria viziune despre modelele urbane ale viitorului. Conceptul se numeste Land Glider si vine, in clasica linie recenta a producatorilor de renume mondial, cu un tren de propulsie 100% ecologic.
Conform comunicatului oficial Nissan, principalele avantaje ale noului concept japonez sunt reprezentate de nivelul ridicat de manevrabilitate si de usurinta cu care este parcat. Desi are patru roti, conceptul este extrem de ingust, insa nu pare a avea vreo problema in viraje. Explicatia: inginerii Nissan au gandit un sistem de inclinare laterala a caroseriei in curbele stranse si in cele luate la viteze inalte, acestia sustinand ca noul concept imprima "un nou simt al sofatului si o abordare puternica a tinutei de drum".
Conceptul este propus de Nissan ca "o potentiala solutie de transport in zonele urbane", compania nipona bazandu-se in aceasta declaratie pe cele doua locuri fata-spate si pe acceleratia lineara, proprie modelelor 100% electrice. De altfel, cea mai interesanta parte a conceptului Nissan este reprezentata de habitaclu si de comenzile centrale.
Volanul clasic a fost inlocuit cu un soi de joystick extins, toate comenzile adresate sistemului de directie fiind inregistrate printr-un pachet drive-by-wire, deci fara o conexiune fizica intre volan si roti.
via | Nissan
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Nissan in Romania
-
Nissan 370Z facelift (2013-prezent) Preţ: 45.560 - 49.590 €
-
Nissan Juke (2014-prezent) Preţ: 15.150 - 28.690 €
-
Nissan Leaf Preţ: 33.990 - 38.900 €
-
Nissan Micra Preţ: 11.990 - 17.440 €
-
Nissan Navara Preţ: 30.130 - 40.660 €
-
Nissan Pulsar Preţ: 15.840 - 21.750 €
-
Nissan Qashqai facelift Preţ: 18.450 - 33.720 €
-
Nissan X-Trail facelift Preţ: n/a - 38.490 €
Ultimele stiri din Concepte
-
Spaniolii de la Cupra vor prezenta un nou concept, denumit Tindaya, în cadrul Salonului Auto de la Munchen. Evenimentul își deschide porțile în data de 8 septembrie. (20.08)
-
Constructorul din Russelsheim a publicat primele imagini oficiale și informații despre noul concept Corsa GSE Vision Gran Turismo. Debutul este programat pentru Salonul Auto de la Munchen, iar din toamna acestui an va putea fi condus în jocul Gran Turismo 7. (20.08)
-
Cu ocazia Concursului de Eleganță Pebble Beach, constructorul britanic de automobile a prezentat conceptul EXP 15. Acesta nu va primi o versiune de serie, dar oferă mai multe indicii despre designul viitoarelor modele ale mărcii. (19.08)
-
Versiune nouă pentru Tesla Model 3: autonomie de 830 kilometri
-
Lexus a prezentat în premieră mondială noul Sport Concept
-
Imagine nouă cu viitorul concept Skoda Vision O: prezentare la Munchen
-
FOTOSPION: Primele imagini cu viitorul Renault Twingo electric de serie
-
Noul Shelby Super Snake-R: motor V8 de 850 cai putere
Comentarii (1)