Pagani pregateste nasterea unui nou supercar
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Pasionatii modelelor exotice vor avea un nou model de idolatrizat in primavara anului viiitor. Celebrul constructor de nisa Pagani pregateste pentru Salonul Auto de la Geneva un nou supercar.
Daca pana in prezent modelul exotic Zonda s-a produs intr-un numar redus de exemplare si a fost disponibil doar pe cateva piete auto, Pagani isi doreste o noua abordare a strategiei de vanzari. Italienii vor da nastere unui supercar, botezat cu nume de cod C9, capabil sa fie distribuit global si sa fie accesibil pentru toate pietele.
Procesul de productie va fi demarat undeva la mijlocul anului viitor, principala problema a constructorului italian fiind provenienta motorului. Inginerii testeaza in prezent patru alternative de propulsie, toate in faza de concept.
Surse anonime declara insa ca Pagani va alege si de aceasta data un motor Mercedes, cel mai probabil o unitate V8, desi colaborarea dintre italieni si nemti se va sfarsi in urmatoarele 12 luni. Actuala generatie Zonda va iesi din productie in urmatoarele 12 luni pentru ca motorul V12 de 7.3 litri pregatit de AMG nu va mai fi disponibil.
Pana atunci insa Pagani se pregateste de nasterea noului sau supercar si pune bazele unei noi uzine langa locatia unde asambleza in prezent modelul Zonda.
Pagani incearca astfel sa mareasca cifra de productie anuala de 12 exemplare, cat se asambleaza in prezent, pana la 60 de unitati, cat va fi capacitatea maxima a noii uzine.via | MotorAuthority
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Honda Civic tocmai a primit un facelift. Pe lista îmbunătățirilor regăsim o serie de modificări estetice discrete, atât la exterior cât și la interior, inclusiv jante noi și o culoare exterioară proaspătă. (01.08)
-
Honda a confirmat oficial o nouă generație pentru modelul Prelude. Modelul sportiv al japonezilor revine după o pauză de 24 de ani și va fi prezentat oficial în septembrie. (31.07)
-
Leapmotor va deschide comenzile pentru SUV-ul său electric B10 în România începând din luna septembrie. Modelul electric al chinezilor va fi plasat în gamă sub C10. (30.07)
-
Cireașa de pe tort
-
Cupra, record de vânzări în prima jumătate a anului 2025. Formentor rămâne vedeta
-
Ford: producția la uzina de la Craiova a crescut cu 26% în primele 6 luni
-
Opel Astra primește o versiune hibridă mai puternică: start de la 38.500 euro
-
Porsche 911, ediție specială pentru România: omagiu adus celebrului Transfăgărășan
Comentarii (0)