Pierderi de 1 miliard de euro la Autostrada Transilvania
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Vicepresedintele PSD Ioan Rus a estimat la un miliard de euro pierderile inregistrate la Autostrada Transilvania, ca urmare a renegocierii contractului cu compania americana Bechtel si a intarzierilor produse din aceasta cauza, informeaza Mediafax.
Rus a declarat, marti, intr-o conferinta de presa, ca, daca se face o socoteala, faptul ca Autostrada Transilvania a fost blocata, renegociindu-se timp de un an contractul cu Bechtel, a dus la costuri suplimentare din cauza cresterii preturilor la materialele de constructie.
Proiectul construirii Autostrazii Transilvania, pe ruta Brasov-Bors, a inceput in 2004, in baza unui contract cu o valoare de 2,2 miliarde euro, acordat companiei americane Bechtel.
Lucrarile au fost intrerupte la jumatatea anului 2005, cand autoritatile au inceput reanalizarea contractelor incheiate de guvernarea precedenta. Ca urmare a sistarii lucrarilor, termenul de finalizare a autostrazii, stabilit initial pentru anul 2012, a fost prelungit cu un an.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Intern
-
Clienții din România pot comanda noul model cu zero emisii DS No.8. Acesta este disponibil în două niveluri de echipare, iar prețurile încep de la 59.000 de euro cu TVA inclus. (04.09)
-
Potrivit celor mai noi date furnizate de Asociația Constructorilor de Automobile din România, vânzările de mașini noi au crescut cu 52% în luna august. Românii au cumpărat peste 15.000 de mașini noi în ultima lună a verii. (02.09)
-
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, anunță acordarea unui ajutor de stat pentru Automobile Dacia SA, care are ca scop modernizarea procesului de producției. (26.08)
-
Stellantis schimbă macazul: va continua să vândă mașini cu motoare termice și după 2030
-
Prima imagine cu noul Mercedes-Benz Clasa C Electric: autonomie de 800 km
-
PREMIERĂ: Am văzut pe viu noua generație Renault Clio. 5 lucruri esențiale
-
Skoda prezintă noul concept Vision O. Prefigurează viitoarea generație Octavia
-
Skoda prezintă conceptul Epiq. Anunță cel mai accesibil SUV electric al mărcii
Comentarii (1)