Presedintele aliantei Renault-Nissan prevede revenirea pietei in 2011
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Carlos Ghosn, presedintele aliantei Renault-Nissan, se asteapta la un an 2010 la fel de dificil ca anul 2009 pentru industria auto. Presedintele aliantei Renault-Nissan considera ca cea mai afectata piata va fi Europa, din cauza retragerii primelor de casare de catre guvernele statelor implicate in asemenea proiecte. Ghosn considera ca socul eliminarii acestor prime de casare va putea fi prevenit daca ele vor fi inlaturate treptat, cate o tara pe rand. Piata din America de Nord si-ar putea reveni inca de la inceputul anului 2010, la fel ca pietele emergente din India si China.
Din motivele mentionate mai sus, Ghosn estimeaza ca piata din Europa isi va reveni abia la inceputul anului 2011, pe cand piata din Japonia ar putea avea un curs similar. Pe langa faptul ca a intampinat o perioada cu vanzari scazute, Renault va trebui sa ramburseze statului Francez un imprumut in valoare de 3 miliarde de euro, care i-a fost acordat la inceputul acestui an, dar Carlos Ghosn a declarat ca va lua decizia rambursarii imprumutului abia in momentul pe care il considera el potrivit.
Via | Mediafax
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Viitorul BMW M3 va primi și un motor pe benzină pe lângă versiunea electrică deja confirmată. Specificațiile nu au fost încă dezvăluite. (01.05)
-
Pentru a marca cele cinci decenii împlinite de modelul Polo, Volkswagen tocmai a prezentat o grafică specială inspirată de ediția Polo Harlequin din anii '90. (01.05)
-
Oliver Blume, CEO-ul Porsche, a lăsat de înțeles că marca germană de mașini de performanță ar putea să oprească vânzările de modele electrice pe piața din China. Vânzările Porsche din această țară au scăzut cu peste 40% în primul trimestru din 2025. (30.04)
-
Volkswagen va lansa modele noi cu motoare termice pe post de generator
-
Noul Citroen C5 Aircross: SUV cu motorizări hibride PHEV și versiuni electrice
-
Renault deschide comenzile pentru Austral facelift în România: start de la 31.000 euro
-
Universal apreciat
-
Chinezii lansează o marcă nouă de pick-up-uri. Va ajunge și în Europa
S-a nascut in Brazilia din parinti libanezi. Studiile si le-a facut in Liban si-n Franta. De unde spaniol???