Productia lui Bugatti Veyron este pe cale sa se incheie
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Atunci cand Bugatti a inceput productia modelului Veyron, cu patru ani in urma, oficialii companiei au anuntat ca vor produce numai 300 unitati. Potrivit unui purtator de cuvant Bugatti, mai sunt 50 de exemplare disponibile, ceea ce inseamna ca 250 au fost deja livrate. Aceasta afirmatie este contrazisa de faptul ca Veyron-ul cu numarul 297 a fost livrat saptamana trecuta in Dubai. Daca acest Veyron este al 297-lea din serie, doar 3 exemplare ale supercar-ului vor mai fi construite. Veyron-ul cu numarul 297 a fost vopsit albastru si a primit o serie de elemente inedite, cum ar fi grila radiatorului redesenata.
Pe langa modelele standard, Bugatti a construit 15 modele speciale intitulate Sang Noir, cinci Pur Sang si cinci modele Hermes. Singura explicatie plauzibila ar fi ca proprietarul Veyron-ului cu numarul 297 si-a ales singur numarul de sasiu, sau ca oficialul Bugatti nu a luat in considerare editiile speciale ale lui Veyron atunci cand a declarat ca mai sunt 50 de exemplare inca nelivrate.
Bugatti va incepe productia lui Veyron in versiunea decapotabila, dar si a lui Grand Sport, in Martie. Modelul Grand Sport va fi disponibil doar pentru clientii actuali ai modelului Veyron si va fi produs in doar 150 de exemplare.Via | GlobalMotors
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din General
-
Porsche a anunțat un nou șef de design și marchează un final de epocă în acest departament. După 22 de ani, Michael Maurer va fi înlocuit de către Tobias Suhlmann, fostul șef de design al celor de la McLaren. (29.01)
-
Francois Provost, CEO-ul Grupului Renault, a declanșat o restructurare amplă în cadrul grupului francez cu scopul de a reduce costurile. Ca parte a acestei restructurări, divizia de mașini electrice Ampere, înființată la sfârșitul lui 2023, va fi desființată în luna iulie. (22.01)
-
Honda a dezvăluit oficial o siglă nouă pentru viitoarele sale modele. Noua siglă își va face debutul în 2027 și va fi prezentă doar pe modelele electrice și cu motoare hibride. (14.01)
-
Șeful de design Audi critică ecranele mari din habitaclu: "Nu oferă cea mai bună experiență"

-
Noul BYD Sealion 5 DM-i a ajuns în România: start de la 27.600 euro

-
Noul Renault Duster pentru piața din India: interior nou și motor cu 158 CP

-
Noul Bertone Runabout, un supercar în stil retro cu motor V6

-
Mărcile cu cele mai multe rechemări în Europa, în 2025. Peugeot, pe primul loc
















Comentarii (1)