Sistem start-stop pentru Seria 1
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
BMW va echipa versiunile diesel si benzina ale Seriei 1 cu sistem start-stop pentru a eficientiza consumul.
Un sistem electronic start-stop va fi disponibil pentru toate motoarele, benzina si diesel, ale Seriei 1 de la BMW. Produs de Bosch, sistemul opreste motorul in cazul unor blocaje in trafic sau la semafor. Rezultatul este o economie mai mare de combustibil.
Volkmar Denner, membru in consiliul de conducere Bosch a declarat ca "aceasta tehnologie reduce semnificativ consumul de combustibil mai ales in conditiile traficului urban".
Tehnologia a intrat in productie inca de la inceputul acestei luni si va fi regasita pe Seria 1. Incorporarea sistemului start-stop nu necesita nici o alta modificare la nivelul trenului de rulare sau al motorului.
Adauga un comentariu
Automarket nu este responsabil pentru acuratetea informatiilor din comentariile postate de cititori. Ne rezervam dreptul de a selecta comentariile.
Ultimele stiri din Tehnologie
-
Polestar a anunțat oficial că va introduce asistentul Google Gemini pe toate modelele sale începând din 2026. Primul model care va primi acest asistent bazat pe inteligența artificială va fi Polestar 5. (20.11)
-
Ford va introduce sistemul de conducere autonomă BlueCruise pentru 4 modele noi vândute pe piața europeană. Astfel, modelele Puma, Puma Gen-E, Kuga și Ranger PHEV vor putea fi dotate cu BlueCruise din primăvara lui 2026. (13.11)
-
Aumovio Sibiu, fostul Continental Sibiu, anunță producerea a 30 de milioane de camere cu vedere panoramică la fabrica din Sibiu. Potrivit companiei, această cameră produsă în România echipează peste 8 milioane de vehicule. (30.10)
-
În premieră, vânzările de mașini plug-in hybrid le-au depăsit pe cele diesel în Europa

-
O nouă rechemare pentru BYD: aproximativ 90.000 de vehicule afectate de probleme la baterie

-
CATL construiește o fabrică de baterii de 4.1 miliarde de euro în Spania

-
Audi A6 și Q5 primesc un motor V6 diesel nou: poate fi alimentat cu biocombustibil

-
Prețuri noul Mercedes-Benz GLC electric în România: start de la 67.800 de euro

Intrebari & Raspunsuri
Close
Inchide notificarea pentru



sau un an