UE decide ca legea VW este ilegala
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Curtea de Justitie Europeana a dat verdictul in cazul „legii Volkswagen”. Forul juridic european a stabilit ca legea speciala a Republicii Federale Germane pentru Grupul VW este ilegala.
Curtea de Justitie Europeana a stabilit ca legea VW contravine principiilor europene si incalca dreptul circulatiei libere a capitalului. Porsche, principalul actionar in cadrul Grupului VW, intentioneaza sa preia controlul in cadrul companiei germane, prin marirea pachetului de actiuni pana la 51%.
Conform legii VW, indiferent de pachetul de actiuni pe care l-ai fi detinut in cadrul grupului, dreptul de vot era egal in cadrul Consiliului de Administratie.
Faptul ca legea VW a fost scoasa in afara legii de catre Uniunea Europeana da mana libera companiei Porsche in demersul de a prelua pachetul majoritar la VW. Cel mai probabil, in zilele urmatoare Porsche va mai cumpara un pachet de actiuni in cadrul Grupului VW, pentru a ajunge la 51%, si va deveni compania care controleaza grupul auto german.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Constructorul suedez de automobile anunță intrarea în producție a noului EX60. SUV-ul cu zero emisii va fi asamblat la uzina din Torslanda, Suedia. (27.04)
-
Chinezii de la CATL au prezentat trei baterii de ultimă generație. Una dintre ele se încarcă de la 10 la 98% în doar 6 minute și jumătate, iar cealaltă promite o autonomie de până la 1.500 de kilometri. (27.04)
-
Audi a anunțat oficial sfârșitul producției modelelor A1 și Q2. Cele două modele vor fi înlocuite de viitorul A2 e-Tron, care va fi un model electric de clasă subcompactă. (24.04)
-
Șeful de design exterior de la Mercedes-Benz: "Nimeni nu mai cumpără break-uri"

-
Sfârșit de drum: Audi a retras din producție modelele A1 și Q2

-
Noile BYD Seal 08 și Sealion 08: berlină și SUV premium cu încărcare în 9 minute

-
Noul Hyundai Ioniq 3: autonomie de până la 500 de kilometri

-
Chinezii de la Leapmotor lansează electricul B05 în Europa: 218 CP și 482 km autonomie




Comentarii (1)