Unic si destinat unui seic: Maserati Quattroporte break!
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Desi fotografiile alaturate ar putea spune acest lucru, va anuntam inca din start ca Maserati nu are, nu a avut si nici nu va avea vreodata de gand sa construiasca o versiune break a lui Quattroporte, limuzina de lux a italienilor. Si totusi, modelul exista, a fost botezat Cinqueporte si a fost creat special de catre casa StudioM si de designerul Alfredo Stola pentru un cumparator arab (nici nu ne gandeam la alta varianta) care este fanul variantelor break. De altfel, acelasi client arab are in garaj deja cateva versiuni break ale modelelor scoase de Ferrari, reusind sa duca la alt nivel termenul "exclusiv".
Deocamdata, Maserati Cinqueporte se afla la stadiul de concept la scara 1:4, insa modelul final va semana perfect cu acesta. Totusi, casa de design StudioM are si probleme in ceea ce priveste varianta finala: "Daca lasam scaunele posterioare nerabatabile, modificarile de caroserie se fac fara probleme. Daca insa clientul va dori scaune rabatabile totul se va complica. Avem insa avantajul faptului ca in tara in care trebuie sa ajunga masina nu sunt probleme legate de omologarea acesteia".
Pe langa designul sau cel putin interesant, exemplarul unic Maserati Cinqueporte va dispune de o paleta coloristica exterioara exclusiva: tenta bicolora si insertii de aur. Interiorul, la fel ca si pretul modelului, vor ramane elemente la fel de misterioase ca indentitatea cumparatorului. Si totusi, daca punem la socoteala cei 35.000 de euro pe care un alt client arab i-a platit pentru colorarea bordului exemplarului Quattroporte pe care il avea in garaj, versiunea break risca sa ajunga la un pret triplu fata de modelul de serie din care provine.
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Maserati in Romania
-
Maserati Ghibli (2013-prezent) Preţ: 67.704 - 85.932 €
-
Maserati GranTurismo MC Stradale facelift Preţ: n/a €
-
Maserati Levante Preţ: 74.692 - 92.340 €
Ultimele stiri din Concepte
-
MG Motor a prezentat oficial noul concept Cyber. Acesta este un SUV electric care va fi transformat în model de serie și va reprezenta etalonul gamei. (10.07)
-
MG Motor a prezentat oficial un nou concept care anunță viitorul său hatchback din segmentul subcompact. Noul concept se numește Go și a fost prezentat la Festivalul de Viteză de la Goodwood. (09.07)
-
Alpine a publicat primele imagini cu prototipul viitorului A110 electric. Noul prototip are două motoare electrice și aceeași caroserie cu actuala generație A110, iar prezentarea va avea loc la Festivalul de Viteză de la Goodwood. (03.07)
-
Noul Aston Martin Dreadnought este un SUV militar virtual destinat jocului Call of Duty

-
Sfârșit de epocă: Bugatti a produs ultimul său model cu motor W16

-
Noul Volkswagen ID. Cross. SUV electric cu preț de pornire de 28.000 euro

-
Volvo s-ar fi răzgândit: ar putea aduce înapoi berlinele și break-urile

-
Horse Powertrain prezintă un nou motor-generator alimentat cu metanol















Comentarii (24)