Volvo lucrează la un sistem de detectare a animalelor (+video)
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
După succesul înregistrat de sistemul de detectare a pietonilor, Volvo îşi concentrează atenţia asupra unei tehnologii similare, orientată însă către protecţia animalelor. Sistemul este încă o confirmare a eforturilor depuse de constructorul suedez pentru a duce la bun sfârşit un plan ambiţios: un viitor fără accidente, mulţumită sistemelor de siguranţă.
Folosind principiul de funcţionare al sistemului Pedestrian Detection şi Full Auto Brake, sistemul detectează prezenţa animalelor pe şosea şi reduce automat viteza, dacă răspunsul şoferului este prea lent. Senzorii avertizează mai întâi sonor şoferul şi apoi, dacă acesta nu reacţionează, aplică frânele.
Scopul acestei tehnologii este acela de a funcţiona chiar şi atunci când maşina rulează cu viteză mare prin zonele rurale. În situaţiile în care nu poate evita complet accidentul, sistemul poate poate încetini suficient maşina pentru a reduce forţa impactului.
Principala preocupare a inginerilor este aceea de a face ca sistemul să recunoască animalele. De aceea, o echipă de cercetători a petrecut o întreagă noapte într-o rezervaţie naturală unde a filmat mai multe animale şi comportamentul lor. O atenţie deosebită le-a fost acordată elanilor, căprioarelor şi renilor.
Volvo susţine că odată cu finalizarea proiectului, progresele vor putea fi aplicate şi sistemului Pedestrian Detection, al cărui răspuns ar putea fi îmbunătăţit pe timp de noapte.
via | motorauthority
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Volvo in Romania
-
Volvo S60 facelift (2013-2018) Preţ: 27.542 - 46.423 €
-
Volvo S90 Preţ: 46.117 - 67.110 €
-
Volvo V40 Cross Country facelift Preţ: 26.342 - 40.968 €
-
Volvo V40 facelift Preţ: 23.363 - 38.819 €
-
Volvo V60 Preţ: 39.655 - 54.815 €
-
Volvo V60 facelift (2013-2018) Preţ: n/a - 44.999 €
-
Volvo V90 Preţ: 52.600 - 60.974 €
-
Volvo V90 Cross Country Preţ: 54.366 - 63.719 €
-
Volvo XC40 Preţ: 30.935 - 47.005 €
-
Volvo XC60 Preţ: n/a - 67.503 €
-
Volvo XC90 Preţ: 50.820 - 123.871 €
Ultimele stiri din Tehnologie
-
Volvo a lansat oficial noua sa centură de siguranță multi-adaptivă. Față de o centură de siguranță obișnuită, noua centură dezvoltată de Volvo se adaptează în funcție de mărimea și greutatea ocupanților. (06.03)
-
Volvo a pregătit o actualizare software nouă pentru 2.5 milioane de mașini. Noua actualizare va putea fi descărcată de cei care dețin un model Volvo produs după 2020, iar actualizarea ușurează interacțiunea dintre șofer și sistemul multimedia. (03.03)
-
BMW și Mercedes-Benz nu vor mai oferi sisteme de rulare autonomă de nivel 3 pe modelele lor de lux. Sistemul va fi eliminat de pe modelele Seria 7 și Clasa S din cauza provocărilor tehnice și legislative. (26.02)
-
Noul Nissan X-Trail facelift: parte frontală restilizată și sistem multimedia cu Google integrat

-
Noul MG 4X, un crossover electric cu baterii în stare semi-solidă

-
Noul Ferrari Amalfi Spider: plafon din material textil și motor V8 de 631 CP

-
Primele imagini cu noul MG S9, un SUV cu 7 locuri și sistem de propulsie PHEV

-
Noul Mercedes-Benz VLE, succesorul electric al Clasei V




















PS: Oricum sistemul se va distruge, deoarece imi va da sute de erori ,,ALERTA! ALERTA! cocalar cu numere de BG ! ALERTA ! ALERTA ! PERICOL ! CAZAN FARA ITP ! ALERTA ! NU AM OXIGEN, CA SA PROCESEZ BINE RESTUL INFORMATIEI! ALERTA ! " =)))
ON: Sa revenim cu picioarele pe pamant.
Felicitari Volvo