Delphi va angaja încă 800 de oameni la a patra fabrică din România
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Delphi Automotive a deschis o nouă fabrică de cablaje în Moldova Nouă. Fabrica are un spaţiu de 1.400 de metri pătraţi şi va angaja aproape 1.000 de oameni până la sfârşitul anului. Autorităţile locale consideră că investiţia va revigora zona din punct de vedere economic. În prima fază, derulată pe 4 aplilie, fabrica din Moldova Nouă a fost deschisă pe o suprafaţă de 1.400 de metri pătraţi, dar faza finală a uzinei va da în exploatare încă 2.400 de metri pătraţi, fază care se va derula în septembrie 2011. În prezent, fabrica lucrează cu 200 de angajaţi.
"Una dintre solicitări a fost punerea la dispoziţie a unei hale şi a unui teren de aproape 16.000 de metri pătraţi pentru realizarea investiţiei. Astfel, a fost organizată o şedinţă de Consiliu Local în urma căreia au fost începute demersurile", a declarat Alin Datcu, purtătorul de cuvânt al Primăriei Moldova Nouă.
Delphi are trei fabrici în România, în care lucrează peste 10.000 de oameni.
Uzinele Delphi din România produc cablaje şi componente pentru sistemele common-rail ale motoarelor diesel. La nivel mondial, Delphi Automotive LLP are aproape 150.000 de angajaţi în 150 de fabrici din 38 de ţări. În România, acestea sunt localizate în Sânnicolau Mare, Ineu, Iaşi şi Moldova Nouă."Calitatea şi tehnologia de ultimă oră pe care o oferim ne aduce creşteri semnificative în activitatea noastră la nivel european. Lucrăm cu producători de automobile cărora le oferim sprijin în gestionarea cerinţelor tot mai complexe privind componentele electrice şi electronice ale vehiculelor", spune Gerhard Mertes, directorul general de vânzări al Diviziei de Arhitectură Electrică/Electronică Delphi.
Via | Delphi
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Intern
-
Producătorul chinez de automobile ne-a invitat la Londra pentru a conduce modelul Sealion 7. Am participat și la o conferință de presă, cu vicepreședintele companiei, Stella Li, unde am aflat mai multe despre planurile de viitor ale BYD. (18.03)
-
Marca chineză Tiggo va fi lansată oficial în mai multe țări din Europa începând din a doua jumătate a acestui an. Printre piețele unde marca va fi lansată în această perioadă este și cea din România. (18.03)
-
Potrivit noilor date furnizate de Asociația Constructorilor de Automobile din România, producția națională a suferit o scădere de peste 9% în februarie. (12.03)
-
Chinezii de la BYD vin în România: "Primele puncte de vânzare, până la finalul lunii martie"
-
Marca chineză AUDI va prezenta primul său model de serie în aprilie
-
Noul Renault Espace facelift: design revizuit și sistem de recunoaștere a șoferului
-
Mașina Anului 2025 în Lume: BMW X3, Kia EV3 și Hyundai Inster sunt finaliști
-
Viitorul Volkswagen T-Roc, primul model al mărcii cu motor hibrid convențional
Si inca o data felicitari pentru ca se extinde in Romania si nu muta investitia in alta parte.