Discutiile dintre VW si Porsche au fost intrerupte
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Alianta dintre Porsche si Volkswagen Group, data ca sigura dupa inceperea negocierilor dintre cele doua parti, a intrat in impas in acest weekend, dupa ce Volkswagen a oprit discutiile unilateral. Explicatia oficiala a germanilor: "Porsche nu e pregatit pentru o alianta".
Desi astazi trebuia sa aiba loc o noua runda de negocieri, insa aceasta va fi amanata pe perioada nedeterminata. "La sfarsitul saptamanii am ajuns la concluzia ca Porsche duce lipsa de anumite conditii fundamentale pentru continuarea discutiilor. Cel mai important element este reprezentat de faptul ca Porsche nu a dezvoltat o strategie pentru o posibila integrare a celor doua companii intr-una singura, urmand ca in urmatoarea perioada sa analizeze care este problema la nivel intern", a declarat unul dintre purtatorii de cuvant ai VW Group dupa sistarea discutiilor.
Desi Porsche detine deja jumatate din grupul VW, compania germana nu poate sa ridice numarul actiunilor din cauza problemelor financiare generate de criza economica.
In aceste conditii, pentru a detine o mai mare putere de decizie si influenta in cadrul companiei, o alianta si eventual un nou grup format din cele doua parti ar fi fost in beneficiul companiei din Stuttgart.via | AFP
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
MG Motor a anunțat oficial deschiderea primei sale fabrici în Spania. Producția la noua uzină va începe din 2028. (02.06)
-
Toyota Motor va opri dezvoltarea unui viitor model electric Lexus, urmând să își concentreze resursele pe dezvoltarea SUV-urilor și a altor tipuri de vehicule, pe fondul încetinirii cererii globale pentru automobile electrice. (31.05)
-
Compania auto a anunțat că va realiza o rechemare în service pentru mai mult de 400.000 de vehicule din cauza unor probleme la airbag-uri. (30.05)
-
Final de epocă: Volkswagen retrage cutia manuală din SUA

-
Prețuri noul Mercedes-Benz Clasa C electric în România: start de la 64.000 euro

-
Noul KGM Torres facelift: butoane fizice pentru climatizare

-
Noul AC Cobra GT Coupe: motor V8 de 800 de cai putere

-
Noi detalii despre Kia XCeed facelift: motoare mild-hybrid cu până la 180 CP













Comentarii (0)