EuroNCAP a testat cinci modele noi!
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Organizatia independenta EuroNCAP a analizat in ultima sesiune de teste de siguranta cinci noi modele. Fiat Bravo, noua Toyota Corolla, Honda CR-V, Mitsubishi Outlander, care tocmai s-a lansat la noi in tara, si Honda Legend au fost actorii principali ai testelor.
FIAT BRAVO
Ultimul venit in familia Fiat s-a descurcat foarte bine la testele de siguranta, fiind notat cu cinci stele pentru protectia pasagerilor adulti si cu trei stele pentru cea a pasagerilor-copii. Cel mai bun scor a fost obtinut la impactul lateral, unde Bravo a primit maximum de puncte din partea EuroNCAP. In privinta protectiei copiilor, cele trei stele din cinci au fost acordate pe criterii legate de geometria punctelor de ancorare (care nu sunt foarte bine marcate) si de modul in care este indicata activarea/dezactivarea airbag-ului frontal pentru pasagerul din dreapta cand pe acel loc este asezat un scaun pentru copil. La impactul cu pietonii, Fiat Bravo a primit doua stele.
TOYOTA COROLLA
Berlina japoneza nu a avut probleme in a-si impune standardele la ultima sesiune de teste EuroNCAP. Cinci stele pentru protectia ocupantilor adulti si patru stele pentru protectia copiilor. Acestea sunt rezultatele principale ale modelului nipon.
EuroNCAP a apreciat airbag-ul pentru genunchi aflat sub coloana de directie si a constatat, la testul de impact lateral, ca portiera posterioara si-a schimbat pozitia. In cazul protectiei copiilor, Corolla nu a primit punctaj maxim din aceleasi motive ca in cazul lui Fiat Bravo: marcajul ambiguu al punctelor de ancorare ISOFIX si indicarea la fel de ambigua a statusului airbag-ului frontal pentru pasagerul din dreapta.
HONDA CR-V
SUV-ul compact al constructorului nipon a strans patru stele la EuroNCAP, desi punctajele cumulate ii confereau punctaj maxim: cinci stele. Lipsa celei de-a cincea stele este pusa de EuroNCAP pe seama faptului ca la impactul frontal modelul nipon a primit doar 75% din numarul maxim de puncte, fapt care nu a permis acordarea unui rating de top. Problema lui CR-V s-a situat la nivelul genunchilor si a tibiilor celor doi pasageri din fata, care au fost puse in pericol de unele structuri ale bordului. La testele ocupantilor-copii, CR-V a adunat patru stele din cinci din cauza faptului ca airbag-ul frontal dreapta nu poate fi dezactivat. La pietoni, modelul Honda a primit doua stele din patru.
MITSUBISHI OUTLANDER
Trecem la un alt SUV japonez, noul Outlander, care a primit de la EuroNCAP patru stele pentru protectia pasagerilor adulti. Motivele oficiale ale neacordarii punctajului maxim sunt aceleasi ca in cazul lui CR-V: picioarele pasagerilor din fata sunt puse in pericol.
La protectia copiilor, Outlander a primit trei stele din cinci din cauza faptului ca in cazul manechinului-copil de un an si jumatate au fost inregistrate presiuni verticale mari in zona pieptului. In cazul pietonilor, Outlander a primit doua stele din patru.
HONDA LEGEND
Berlina Honda s-a descurcat foarte bine la ultimele teste de siguranta, primind cinci stele pentru pasagerii adulti si patru din cinci pentru pasagerii-copii. Desi copiii-manechin nu au fost afectati de impact, EuroNCAP nu a acordat punctaj maxim din cauza faptului ca airbag-ul frontal din dreapta permanent nu permite asezarea unui scaun de copil pe acel loc. In cazul pietonilor, Honda Legend a primit cele mai multe stele din lotul testat in ultima sedinta de EuroNCAP: trei stele din patru.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Siguranta
-
Euro NCAP a efectuat o rundă nouă de teste de siguranță cu 16 mașini noi. Dintre toate mașinile testate în această serie, 12 au obținut scorul maxim de 5 stele. Printre modelele supuse la noile teste de siguranță au fost Audi Q4 e-tron, Mini Aceman și Hyundai Ioniq 9 și BMW Seria 1. (08.09)
-
În intervalul ianuarie-august 2025, constructorul american de automobile a inițiat 104 rechemări în service, cel mai mult dintre toți producătorii. Ele au afectat peste două milioane de vehicule. (20.08)
-
Dacia și Renault recheamă în service mai mule modele dotate cu motorul hibrid de 1.6 litri. Campania de rechemare a fost inițiată din cauza unei potențiale probleme la cutiile de viteze montate pe mașinile cu acest motor. (07.08)
-
Noul BYD Seal 6 DM-i: model hibrid cu autonomie electrică de 105 kilometri și preț de 36.500 euro
-
Dacia anunță motorizări noi pentru Duster și Bigster: 150 CP și 4x4 cu transmisie automată
-
Noua Honda Prelude este aici: motor hibrid de 200 CP
-
Porsche reinventează alimentarea cu energie electrică: prin inducție, fără cablu
-
Mercedes-Benz dezvăluie interiorul noului GLC Electric: ecran masiv de 39 inch
YMihai
Eu zic altfel. As spune ca cele doua manechine (crash-test dummies) sunt doar pasageri si nu se pot considera soferi. Cel putin din punctul meu de vedere.
asa ca imi pare rau de voi, cei care aveti logan si care considerati ca este ceea ce ar trebui sa aiba un om care se respecta, catusi de putin.
nu stiu ce este VALIUM, dar cred ca mmm il foloseste din plin sau, daca isi va lua logan, il va folosi din plin. cu SINCERE pareri de rau pentru ei.
p.s. cititi-l, totusi, pe cristinel. are mai mult decat dreptate