Fiat Doblo va fi vândut în SUA sub marca Ram
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Fiat Doblo va fi vândut și pe piața nord-americană dar sub o altă siglă. Fiat și Chrysler au decis că există cerere pentru acest gen de vehicule utilitare peste ocean și vor exporta Doblo-uri produse la uzina TOFAS din Turcia în Statele Unite. Contractul a fost semnat pe șapte ani, uzina TOFAS urmând să producă 190.000 unități Doblo pentru piața americană. Primele automobile cu sigla Ram vor fi în showroom-uri în primăvara lui 2013.
Grupul Chrysler nu a arătat poze cu varianta americană a modelului Doblo. Pentru modificările cerute de piața americană și cea canadiană plus omologările necesare, Chrysler va investi 160 milioane dolari în joint-venture-ul cu uzina Fiat TOFAS din Turcia din Bursa. Fiat Doblo a fost votat de curând ”International Van of the Year 2011”.
Via | autoblog
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din General
-
Un exemplar Mini Cooper D a atins borna de un milion de kilometri parcurși în 12 ani. Potrivit proprietarului său, motorul este cel original și mașina nu a avut nevoie de reparații majore în tot acest timp. (23.06)
-
Comisia Europeană, organismul executiv al Uniunii Europene, vrea să impună noi taxe vamale pentru mașinile hibride cu încărcare la priză venite din China. Acestea vor fi asemănătoare cu taxele vamale pentru mașinile electrice produse în statul asiatic. (19.06)
-
Lego și Koenigsegg și-au unit forțele pentru o nouă machetă. Pentru a marca momentul, un exemplar în mărime naturală a devenit cea mai rapidă machetă Lego făcută vreodată, după ce a atins o viteză de 111 km/h. (19.06)
-
Skoda prezintă noul Peaq: navă amiral cu 7 locuri și 640 km autonomie

-
JD Power publică topul calității din industria auto: Ford, numărul 1 la mărcile de volum

-
Zeekr a înregistrat un record de pre-comenzi pentru noul 7GT. Disponibil în România

-
Noul Morgan Midsummer Coupe: primul coupe al mărcii după 11 ani

-
Cântec de lebădă













Comentarii (0)