Fiat ridica oferta pentru Opel: un miliard de euro
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Fiat a ridicat oferta de preluare a marcii germane Opel la un miliard de euro, dupa ce in italienii aruncasera initial in joc 750 de milioane de euro. Informatia este publicata astazi de agentia France Presse, care citeaza surse din interiorul sindicatului Opel.
"Fiat a ridicat purin oferta initiala, ajungand la un miliard de euro", sustine Rainer Einenkel, seful comitetului sindicatului Opel al fabricii germane din Bochum.
Cu toate ca oferta Fiat a urcat, suma ar putea sa fie considerata prea mica de catre General Motors si de guvernul german, problemele ajungand si la nivelul planului de viitor, despre care germanii sustin ca nu exista: "Fiat nu a prezentat inca un concept de plan financiar si de productie", a adaugat Einekel.
Sergio Marchionne, CEO-ul Fiat, s-a intalnit astazi cu reprezentantii guvernului german pentru a stabili o linie de negociere. Decizia privitoare la viitorul Opel nu va fi insa luata prea curand, ministrul de Externe al germaniei, Frank-Walter Steinmeier, sustinand intr-o vizita la o uzina Opel din Germania ca "nu e inca momentul pentru o hotarare in acest sens. Toate partile trebuie sa ajunga la un consens, o decizie urmand sa fie luata, speram, in urmatoarele saptamani".
via | AFP
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Volkswagen a dat startul producției de baterii pentru mașini electrice la noua sa uzină germană din orașul Salzgitter. Acesta este rezultatul unui parteneriat cu germanii de la PowerCo. (19.12)
-
Lancia s-a asociat cu orologierul Eberhard & Co. pentru a lansa un ceas în ediție limitată ca un omagiu pentru modelul HF Integrale. Doar 360 de unități vor fi disponibile. (19.12)
-
Ford a pus capăt parteneriatului cu LG Energy Solutions pentru dezvoltarea bateriilor pentru viitoare modele electrice. Parteneriatul avea o valoare de 6.5 miliarde de dolari. (19.12)
-
Topul celor mai fiabile mărci auto în 2025: japonezii ocupă primele 4 locuri

-
Noua Dacia Logan facelift poate fi comandată în România: start de la 15.000 de euro

-
Mercedes-Benz a construit cel mai luxos Unimog pentru a sărbători 80 de ani

-
Revoluția electrică

-
REPORTAJ: Off-road în deșertul din Maroc cu noua Dacia Duster Hybrid 4x4













Comentarii (0)