Hyundai pregateste o transmisie cu opt trepte
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Hyundai a anuntat ca va produce o cutie de viteze automata cu opt trepte. Astfel, producatorul sud-coreean ar intra pe lista extrem de scurta a producatorilor care ofera transmisii automate cu opt trepte.
Cu ajutorul acestei transmisii, modelele Hyundai vor consuma mai putin carburant. Primul model care va beneficia de aceasta este sedanul Genesis. Seful departamentului de cercetare si dezvoltare al Hyundai a vorbit despre o asemenea transmisie in luna septembrie, iar seful departamentului de trenuri de rulare a declarat ca noua transmisie va fi disponibila in 2010. Transmisia va fi fabricata de Hyundai Powertech Company, un producator afiliat constructorului sud-coreean.
Folosind rapoartele de transmisie scurte, transmisia automata cu opt trepte nu au nevoie de o turatie ridicata, in comparatie cu o transmisie tipica, pentru a atinge aceeasi viteza. Astfel, cuplul motor este folosit din plin iar energia generata nu mai este consumata inutil.
In acest moment, Lexus este singurul producator care ofera o transmisie cu opt trepte. Germanii de la BMW au anuntat insa recent ca vor introduce si ei o asemenea transmisie, realizata in colaborare cu producatorul ZF.
Via | Edmunds.com
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Hyundai in Romania
-
Hyundai Elantra Preţ: 17.284 - 23.524 €
-
Hyundai Grand Santa Fe facelift Preţ: 49.341 - 50.575 €
-
Hyundai i10 facelift Preţ: 12.588 - 13.153 €
-
Hyundai i20 Active facelift Preţ: 17.124 €
-
Hyundai i20 facelift Preţ: 12.822 - 17.124 €
-
Hyundai i30 (2016 - prezent) Preţ: 16.172 - 37.045 €
-
Hyundai i30 Fastback Preţ: 20.575 - 24.026 €
-
Hyundai i40 CW facelift Preţ: 28.564 - 30.964 €
-
Hyundai i40 facelift Preţ: 25.204 - 30.004 €
-
Hyundai Ioniq Hybrid Preţ: 26.168 - 29.143 €
-
Hyundai Kona Preţ: 21.146 - 29.119 €
-
Hyundai Santa Fe Preţ: 53.181 €
-
Hyundai Tucson Preţ: 23.518 - 37.917 €
Ultimele stiri din Tehnologie
-
Următoarea generație de modele electrice Ford nu va mai avea în dotare Google Maps. Hărțile online vor fi înlocuite de Apple Maps, după ce Ford a semnat un parteneriat cu Apple în acest scop. (24.07)
-
Renault a introdus asistentul pe bază de inteligență artificială Gemini pentru mașinile dotate cu sistemul multimedia OpenR Link. Noul asistent dezvoltat de Google va fi implementat treptat pe toate mașinile mărcii. (29.06)
-
BMW va extinde utilizarea roboților umanoizi în procesul de producție al mașinilor la uzina sa din Statele Unite. Acești roboți vor avea la bază un sistem de inteligență artificială și vor putea să asambleze componente noi. (26.06)
-
OFICIAL: Hyundai prezintă noua generație Tucson

-
Ce mai debutează prin alte părți. Skoda prezină noua Slavia facelift în India

-
Opel Frontera: o nouă versiune și un nou nivel de echipare de bază

-
Noul Mercedes-Benz Clasa C facelift: motorizări electrificate și design revizuit

-
Geely începe testele pilot cu baterii solid-state anul viitor: un milion de km durată de viață













ca sa se mearga cum se merge cu raba? a 2-a, a 4-a, a 6-a si la asta a 8-a