Jaguar a lansat XF Supercharged, o versiune de 470 CP
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Jaguar cauta sa ofere clientilor sai o punte de legatura intre proaspatul XF-R si versiunea SV8 a aceluiasi XF. Dorinta britanicilor s-a materializat intr-o noua versiune a sedanului premium, botezata XF Supercharged, lansata momentan doar pe piata din Statele Unite.
Noua versiune este animata, asa cum o spune si numele, de o varianta supraalimentata a motorului V8 de 5.0 litri, capabila sa dezvolte pana la 470 de cai putere, adica suficient pentru a propulsa masina de la 0 la 100 de km/h in doar 4.9 secunde. In aceste conditii, Jaguar Supercharged are toate sansele sa inlocuiasca actualul SV8, propulsat de unitatea de 4.2 litri si 416 cai putere.
Pe langa aportul de putere, noua versiune a primit si o suspensie controlata electronic "Adaptive Dynamics", precum si un diferential autoblocant "Active Differential Control". La toate aceste sisteme de ultima generatie se adauga jante de 20 de inch, discuri de frana mai mari, un habitaclu captusit cu piele de cea mai buna calitate si un sistem audio de 440 W.
In conditiile in care noul XF costa aproximativ 90.000 de euro pe piata europeana, ne putem astepta ca noul XF Supercharged sa scoata din buzunarul clientilor sai aproximativ 76.000 de euro, in momentul lansarii pe Batranul Continent.
via | Autoblog
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Jaguar in Romania
-
Jaguar E-Pace Preţ: 30.940 - 59.738 €
-
Jaguar F-Pace Preţ: 46.320 - 86.160 €
-
Jaguar F-Type Coupe facelift Preţ: 59.500 - 143.395 €
-
Jaguar F-Type facelift Preţ: 66.640 - 149.940 €
-
Jaguar i-Pace Preţ: 77.945 - 101.745 €
-
Jaguar XE Preţ: 39.000 - 57.715 €
-
Jaguar XJ facelift Preţ: 83.776 - 109.480 €
Ultimele stiri din Modele noi
-
Bentley a lansat o nouă versiune pentru modelul său de performanță Continental GT. Cea mai nouă versiune primește un pachet vizual nou și un motor care dezvoltă 680 de cai putere. (30.01)
-
Audi a confirmat oficial că viitorul model de performanță RS5 va avea sub capotă un motor hibrid cu încărcare la priză. Acesta va fi primul model RS care va primi un astfel de motor. (30.01)
-
Mercedes-Benz a prezentat oficial noua versiune facelift pentru limuzina sa de lux, Clasa S. Noul model actualizat primește un design ușor revizuit, tehnologie nouă și motorizări mai puternice. (30.01)
-
Șeful de design Audi critică ecranele mari din habitaclu: "Nu oferă cea mai bună experiență"

-
Noul BYD Sealion 5 DM-i a ajuns în România: start de la 27.600 euro

-
Noul Bertone Runabout, un supercar în stil retro cu motor V6

-
Mărcile cu cele mai multe rechemări în Europa, în 2025. Peugeot, pe primul loc

-
Noul Renault Duster pentru piața din India: interior nou și motor cu 158 CP














Comentarii (1)