Jaguar si Land Rover vor imparti doar doua platforme
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Tata Motors va incerca sa scada costurile de productie si dezvoltare ale modelelor Jaguar si Land Rover prin reducerea numarului de paltforme folosite. Astfel, in viitor, modelelor celor doi constructori britanici ar urma sa impartaseasca doar doua platforme si nu sase.
Primul model cara va intra in programul gandit de Tata este Range Rover, SUV-ul urmand sa beneficieze de serviciile platformei folosite de Jaguar pentru dezvoltarea sedanului de lux XJ. Inginerii sustin ca modificarea platformei Jaguar pentru a da nastere unui SUV nu este atat de dificila precum pare, iar costurile vor fi destul de mici.
Surse din interiorul celor doua companii sustin ca in urmatorii ani publicul va face cunostinta cu un Freelander ceva mai generos in dimensiuni, capabil sa transporte sapte persoane si gata sa inlocuiasca actualul Discovery, pentru care nu se va mai face o noua generatie.
Structura de aluminiu folosita de Jaguar pentru modelele sale premium va fi inlocuita cu una mai flexibila, capabila sa sustina viitoarele modele ale constructorului britanic, printre care si roadsterul XE.
via | autocar
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Noul Lamborghini Temerario, succesorul lui Huracan, ar putea primi în viitor și o versiune cu două roți motrice. În prezent, modelul exotic este disponibil doar cu tracțiune integrală. (15.07)
-
Ford a aprobat oficial planul de a începe concedieri voluntare la una din uzinele sale din Europa. Peste 10.000 de angajați sunt vizați de acest plan care a fost pus în aplicare din cauza cererii scăzute pentru mașinile electrice. (15.07)
-
Volkswagen va închide una din uzinele sale din China. Fabrica din Nanjing își va opri treptat activitatea până la finalul acestui an. (14.07)
-
Noile Chery Tiggo 7 și Tiggo 8, lansate oficial în România: start de la 26.000 euro
-
PREMIERĂ: Am văzut pe viu noua Mazda CX-5. 5 lucruri esențiale + VIDEO
-
Șoc în F1: Christian Horner, dat afară de la Red Bull
-
MG prezintă noile modele electrice IM5 și IM6: autonomie de 665 kilometri
-
BMW: 50 de ani de la debutul Seriei 3. Cum a evoluat cel mai de succes model al mărcii
Comentarii (2)