Noile Citroen C1, Peugeot 108 şi Toyota Aygo vin în 2012
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Citroen, Peugeot şi Toyota vor lansa în 2012 noua generaţie a triadei de oraş apărute în cadrul Salonului Auto de la Geneva din 2004. Este vorba de "gemenii" C1, 108 şi Aygo, modele care vor fi prezentate în noua lor înfăţişare în cadrul Salonului Auto de la Frankfurt care va avea loc în toamna anului următor.
Spre deosebire de modelele existente acum pe piaţă, noile generaţii vor fi ceva ai diferite ca design şi abordare. Astfel, deşi nu există încă detalii legate de liniile finale ale celor trei "fraţi", publicaţiile franceze susţin că linia plafonului nu va mai fi identică, C1, 108 şi Aygo urmând să împartă exclusiv motorizările şi platforma.
Cele trei maşini vor fi produse în aceeaşi fabrică din cehia în care sunt asamblate şi astăzi, apariţia lor pe şosele urmând să aibă loc la începutul lui 2012.
via | Autoweek
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
BMW ar putea lansa o generație nouă a lui M3 Touring, potrivit unor noi informații apărute în presă. Viitorul break de performanță are deja un nume de cod și ar urma să-și facă apariția la un an după lansarea lui M3 Sedan. (04.08)
-
Audi a publicat o serie de imagini oficiale noi cu noul A2 e-tron. Marca germană dezvăluie design-ul exterior al noului model și spune despre acesta că este cel mai eficient model produs vreodată de Audi. (04.08)
-
Americanii de la Hennessey tocmai au publicat primele imagini și informații despre noul lor hypercar. Denumit Blackbird, acesta este echipat cu un motor V8 aspirat natural, o transmisie manuală și va fi produs în doar 71 de exemplare. (04.08)
-
Noul Audi Q9: noul etalon al mărcii are un motor V6 diesel mild-hybrid

-
Permisul de conducere se schimbă în România: disponibil și pe telefon

-
Noul Zeekr 9X debutează în Europa: SUV premium cu 897 CP și autonomie de 737 km

-
Ferrari Luce și-a atins ținta de vânzări pentru 2026, la două luni după lansare

-
Suzuki lansează în Marea Britanie edițiile Kuro pentru modelele Vitara și S-Cross.













Comentarii (4)