Obama ii critica dur pe sefii auto din Detroit
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Barack Obama a luat pozitie fata de conducatorii marilor producatori auto din SUA. Noul lider de la Casa Alba s-a declarat foarte deranjat de faptul ca bossii de la Detroit au venit la Washington cu avioane private pentru a cere ajutoare economice din banii publici.
Noul presedinte american a acordat un interviu televiziunii ABC, in care a lansat un atac dur la adresa conducatorilor de banci, producatorilor auto si a brokerilor de pe Wall Street.
Obama a spus despre ei ca nu au nici o perspectiva asupra a ceea ce li se intampla americanilor de rand. "Aveti o responsabilitate fata de comunitate, fata de actionari. Trebuie sa existe un punct in care sa spuneti Am suficient, iar acum sunt intr-o pozitie de responsabilitate. Trebuie sa ma asigur ca actionez intr-un mod responsabil", a spus noul presedinte american.
"Este un exemplu de asumare a responsabilitatii. Cred ca daca valorezi deja zeci de milioane de dolari si trebuie sa concediezi angajati, poti macar sa spui «Vreau sa fac si eu un sacrificiu, pentru ca recunosc ca sunt oameni care o duc mult mai rau, care trec prin vremuri grele»", a adaugat Barack Obama.
Via | MediafaxCiteşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Mercedes-Benz a investit 1 miliard de euro pentru a dubla capacitatea de producție a uzinei sale din Kecskemét, Ungaria, a anunțat constructorul german, ca răspuns la concurența tot mai puternică la nivel global în ceea ce privește tehnologia și costurile. (18.07)
-
Chinezii de la Leapmotor anunță un record de vânzări în luna iunie. De asemenea, în al doilea trimestru, constructorul asiatic a livrat cu 83.68% mai multe vehicule față de aceeași perioadă din 2025. (17.07)
-
Constructorul japonez de automobile anunță că modelul Qashqai a depășit 4 milioane de exemplare comercializate în Europa de la debut și până în prezent. În tot acest timp a câștigat peste 110 de premii internaționale. (17.07)
-
Șeful Volkswagen recunoaște că mașinile mărcii nu sunt suficient de profitabile

-
Sfârșit de epocă: Bugatti a produs ultimul său model cu motor W16

-
Noul Aston Martin Dreadnought este un SUV militar virtual destinat jocului Call of Duty

-
Horse Powertrain prezintă un nou motor-generator alimentat cu metanol

-
Noul Geely E2 va ajunge și în Europa: preț de pornire mai mic de 20.000 euro













Comentarii (1)