Prima imagine cu spatele noului Mercedes B-Klasse
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Mercedes se pregăteşte intens pentru Salonul Auto de la Frankfurt şi nici măcar nu mai încearcă să ascundă asta. Constructorul german face ultimele teste înainte de lansarea noii generaţii B-Klasse. O dovedesc imaginile surprinse chiar pe străzile din Stuttgart, unde modelul circulă deja nedeghizat.
Camuflajele au fost lăsate deoparte, imaginea dezvăluind aspectul posterior al compactului premium, ce ar urma să rivalizeze cu BMW Seria 1 şi Audi A3. Fotografia surprinsă de un amator trădează şi profilul modelului german, puternic conturat cu ajutorul unor nervuri laterale şi a unor praguri.
Posteriorul păstrează linii simple, care par a fi inspirate de cele ale fratelui mai mare E-Klasse Estate. Chiar dacă nu este revoluţia pe care publicul o aştepta, B-Klasse pare să evolueze pozitiv. Rămâne de văzut în ce măsură aspectul frontal va folosi acelaşi limbaj cu cel posterior.
Sub capota compactului german se vor regăsi şi primele motoare de cilindree mică ale alianţei Renault-Nissan. Cel mai probabil, unitatea de 1.6 litri şi 130 de cai putere va fi cea care va sparge gheaţa.
Alături de noua generaţie B-Klasse, Mercedes va expune la standul său de la Frankfurt noul ML, precum şi varianta decapotabilă a supercarului SLS AMG.
via | autosblog
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Fotospion
-
Au apărut pe internet primele fotografii spion cu viitorul Audi RS6 e-tron surprins în timpul testelor publice. Versiunea de performanță a lui Audi A6 e-tron este sub semnul întrebării după ce apăruseră informații că marca germană ar fi renunțat la acest model înainte de lansare. (15.09)
-
Au apărut primele fotografii spion cu viitoarea versiune de serie a noii generații electrice a lui Renault Twingo. Noul model va fi lansat pe piață de la jumătatea anului viitor. (14.08)
-
Au apărut primele imagini spion cu următoarea generație a lui BMW X7. Cel mai mare SUV al bavarezilor va primi o generație nouă în 2027. (20.06)
-
Înlocuitorul lui Ford Focus va fi un SUV compact: lansare în 2027
-
Italienii prezintă un nou concept creat la cererea Volkswagen
-
Renault Megane electric, eclipsat de noile 4 și 5. Francezii schimbă strategia
-
Motoare BMW pe viitoarele modele Mercedes-Benz. Germanii din Stuttgart dezmint zvonurile
-
Autoritățile iau în calcul introducerea unei taxe de acces pe Transfăgărășan
Cred ca faceti confuzie cu viitorul A-Klasse, in ceea ce priveste concurenta pt. seria 1 si A3
In plus, B-Klasse e ca o balena, poate o fi concurat candva cu Audi A2. Nu vad pe nimeni care sa sa gandeasca: oare sa aleg Audi A3 sau BMW 1? Nu...mai bine iau un B-Klasse! WTF???
Viitorul AKlasse este concurentul pe seria 1 si A3, asa cum e relatat si in toate revistele germane.
De altfel, AM este singura publicatie care a pus B-Klasse alaturi de cele doua. B-Klasse este un monovolum compact (gen Zafira) si n-are nicio treaba cu seria 1 sau A3.
(prin "prin ceva mai mare" se inteleg 20cm in plus la ampatament, 30 in plus la lungime totala, in rest diferentele sunt de ordinul milimetrilor)