Saab a repornit productia in Trollhattan sub conducerea Spyker
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
De ieri, Saab a trecut intr-o noua era, in care productia la fabrica din Trollhattan a fost repornita sub conducerea olandezilor de la Spyker Cars. Astfel, Saab produce din nou modelul 9-5 la fabrica sa din Trollhattan, iar modelul 9-3 Cabrio va fi produs si el in scurta vreme. Fabrica Saab a facut o pauza de productie de doua luni, timp in care au fost semnate actele parteneriatului Saab-Spyker si au fost definitivate planurile constructorului olandez de supercar-uri.
Primul Saab 9-5 care a iesit pe linia de productie din Trollhattan este in versiunea de caroserie break, deoarece era destinat flotei de vehicule de teste pe care o vor folosi inginerii Saab. Modelul va fi testat in continuare in perioada urmatoare, cei de la Saab urmand sa mai faca o serie de reglaje inainte de debutul in productia de serie.
"Repornirea productiei este un hotar important in istoria companiei noastre. Acum suntem un producator independent si sunt incantat sa imi pun in valoare experienta pe linia de productie alaturi de angajatii nostri.
Angajatii ne-au aratat devotamentul pe care il au pentru compania noastra si acum vrem sa producem cat mai multe modele pentru a face fata cererii.", a declarat seful consiliului de administratie al Saab Automobile, Jan Ake Jonsson, dupa ce a lucrat pe linia de productie alaturi de angajatii sai."Toti angajatii Saab au lucrat din greu pentru a ajunge in acest moment important. Productia a fost repornita astazi, iar noul 9-5 care a iesit pe linia de fabricatie este un simbol pentru noua era care tocmai a inceput" a declarat Victor Muller, seful Spyker Cars.
Via | Carscoop
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Pentru a marca cele cinci decenii împlinite de modelul Polo, Volkswagen tocmai a prezentat o grafică specială inspirată de ediția Polo Harlequin din anii '90. (01.05)
-
Oliver Blume, CEO-ul Porsche, a lăsat de înțeles că marca germană de mașini de performanță ar putea să oprească vânzările de modele electrice pe piața din China. Vânzările Porsche din această țară au scăzut cu peste 40% în primul trimestru din 2025. (30.04)
-
Volkswagen a atins oficial borna de un milion de mașini electrice produse. Exemplarul care a atins această bornă este un ID.3 GTX Performance asamblat la uzina din Zwickau. (30.04)
-
Volkswagen va lansa modele noi cu motoare termice pe post de generator
-
Renault deschide comenzile pentru Austral facelift în România: start de la 31.000 euro
-
Noul Citroen C5 Aircross: SUV cu motorizări hibride PHEV și versiuni electrice
-
Universal apreciat
-
Chinezii lansează o marcă nouă de pick-up-uri. Va ajunge și în Europa
Comentarii (5)