Volvo face un recall pentru XC60 in America
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Suedezii de la Vovlo au decis sa faca un recall pentru modelul XC60 pe piata din Statele Unite ale Americii din cauza unor probleme la nivelul centurilor de siguranta. Astfel, problema a fost descoperita in cadrul unui crash-test, cand centura soferului s-a desfacut. Centura s-a desfacut in timpul unui test de impact lateral, aceasta desprinzandu-se de locul in care este ancorata pe montantul B.
Recall-ul celor de la Volvo afecteaza 9.677 de unitati XC60 si este facut in mod voluntar, pentru a asigura faptul ca posesorii de Volvo XC60 nu vor avea nicio problema in cazul unui impact lateral. In cele cinci teste de impact lateral pe care le-au facut in centrul de siguranta Volvo de la Gothenburg, inginerii suedezi nu au intalnit aceasta problema, care a survenit doar in cazul unui exemplar. In cazul acelui exemplar, centura a sarit din montantul B deoarece nervurile din carcasa acesteia au aplicat o presiune prea mare asupra centurii in timpul impactului, lucru care a dus la dezprinderea acesteia de pe suport.
Inginerii Volvo vor modifica unitatea care gazduieste prinderea centurii de siguranta si reparatia va dura circa 30 de minute. La fel ca in cazul oricarui recall, reparatiile sunt gratuite.
Volvo face acest recall pentru a confirma angajamentul de siguranta pe care l-a facut fata de clientii sai cu multi ani in urma.Via | NYTimes
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Volvo in Romania
-
Volvo S60 facelift (2013-2018) Preţ: 27.542 - 46.423 €
-
Volvo S90 Preţ: 46.117 - 67.110 €
-
Volvo V40 Cross Country facelift Preţ: 26.342 - 40.968 €
-
Volvo V40 facelift Preţ: 23.363 - 38.819 €
-
Volvo V60 Preţ: 39.655 - 54.815 €
-
Volvo V60 facelift (2013-2018) Preţ: n/a - 44.999 €
-
Volvo V90 Preţ: 52.600 - 60.974 €
-
Volvo V90 Cross Country Preţ: 54.366 - 63.719 €
-
Volvo XC40 Preţ: 30.935 - 47.005 €
-
Volvo XC60 Preţ: n/a - 67.503 €
-
Volvo XC90 Preţ: 50.820 - 123.871 €
Ultimele stiri din General
-
Toyota va avea un CEO nou începând din această primăvară. Kenta Kon va prelua această funcție și va fi noul CEO al mărcii japoneze din 1 aprilie. Acesta îl va înlocui pe Koji Sato, care va deveni noul vicepreședinte al mărcii. (06.02)
-
Noua siglă ușor restilizată a celor de la BMW, introdusă odată cu lansarea noului iX3, va fi prezentă pe toate modelele mărcii începând din februarie. Noua siglă primește schimbări subtile, printre care culori ușor rearanjate și o textură nouă. (02.02)
-
Porsche a anunțat un nou șef de design și marchează un final de epocă în acest departament. După 22 de ani, Michael Maurer va fi înlocuit de către Tobias Suhlmann, fostul șef de design al celor de la McLaren. (29.01)
-
Volkswagen Touareg, cel mai vândut SUV premium din România în 2025

-
BMW: Noua siglă văzută pe iX3 va fi prezentă pe toate modelele din februarie

-
BMW dă startul producției de pre-serie a noului i3

-
Renaștere

-
Noul Volkswagen Transporter Sportline: versiune sportivă, cu suspensie nouă și jante de 19 inch













Da ce sa-i faci, meltenismul e la putere.
Pe de alta parte sunt multe modele cu probl grave de fabricatie.
Din cate stiu recall-urile sunt reglementate in SUA, iar in Europa abia de anul viitor vor exista niste impuneri.
Asa ca o sa vedem recall-uri si pe la noi in EU in curand.
Deloc.