Brabus a dezvaluit primul sau minicar electric de serie
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Brabus incearca si o altfel de abordare a tuningului, nemtii specializati in modificarea modelelor Mercedes dezvaluind versiunea de productie a conceptului electric cu care au impresionat la Salonul de la Geneva, din luna martie. Este vorba despre Ultimate High Voltage, un model complet electric, dezvoltat pe baza unui Smart Fortwo de serie.
Noul minicar electric are la baza un propulsor dezvoltat in parteneriat cu Tesla, care dezvolta 82 de cai putere si un cuplu motor de 280 Nm, disponibil chiar de la 0 rpm. Motorul electric este alimentat de un set de baterii litiu-ion, pozitionate sub podea. Masa scazuta si cei 82 de cai putere ii permit modelului electric sa accelereze de la 0 la 60 de km/h in 3.7 secunde si de la 0 la 100 de km/h in 9.8 secunde.
In aceste conditii, noul Ultimate High Voltage nu va fi o masina sportiva, asa cum Brabus ne-a obisnuit. Cu toate acestea, tunerul german s-a asigurat ca minicar-ul sau poate suna ca un V8 american sau orice alta masina de curse, prin instalarea unui generator artificial de sunet.
La nivel exterior, modelul electric vine cu un finisaj al caroseriei in culoarea Tridionzelle, lumini LED, bosaje Widestar mai largi si jante de 18 inch din aliaj. La interior, pasagerii vor beneficia de o tapiterie din piele alba cu cusaturi galbene si un nou instrumentar de bord pozitionat in partea superioara a consolei centrale.
via | Brabus
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Smart in Romania
-
Smart Forfour (2014) Preţ: 11.250 - 15.687 €
-
Smart Forfour Brabus Preţ: 20.682 - 23.707 €
-
Smart Forfour Electric Drive Preţ: 22.738 €
-
Smart Fortwo (2014) Preţ: 10.590 - 14.884 €
-
Smart Fortwo Brabus Preţ: 19.866 - 22.891 €
-
Smart Fortwo Cabrio Preţ: 15.762 - 16.692 €
-
Smart Fortwo Cabrio Brabus Preţ: 23.166 - 26.191 €
-
Smart Fortwo Cabrio Electric Drive Preţ: 25.337 €
-
Smart Fortwo Electric Drive Preţ: 22.078 €
Ultimele stiri din Modele noi
-
Constructorul francez de automobile a publicat primele imagini și informații despre noul 308 facelift. Lista cu noutăți include o siglă frontală iluminată, o premieră pentru marca franceză, în timp ce versiunea electrică are o autonomie crescută. (26.08)
-
Constructorul german de automobile a publicat primele imagini cu noua variantă Sportback a lui Q3. În afara siluetei de SUV cu alură de coupe și a portbagajului mai mic, noul Q3 Sportback este identic cu varianta obișnuită. (25.08)
-
Noua generație Jeep Cherokee a debutat oficial, în cadrul unui eveniment special care a avut loc la New York. Marea noutate este motorizarea hibrid, o premieră pentru marca Jeep, produsă la uzina din Dundee, Michigan. (22.08)
-
OFICIAL: Noua generație Jeep Cherokee debutează cu motorizare hibrid
-
Viitoarea Kia EV2 va fi produsă în Slovacia. Ar urma să coste sub 30.000 de euro
-
Dacia Sandero redevine preferata europenilor. Volkswagen T-Roc și Toyota Yaris Cross pe podium
-
Ford, campion la rechemări în service. În 8 luni a anunțat 104 recall-uri
-
Kia EV4 a intrat în producție la uzina din Slovacia
Comentarii (1)