Chevrolet a înregistrat numele Crossvolt pentru un monovolum bazat pe Volt
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Chevrolet a prezentat la Salonul Auto de la Beijing din 2010 un monovolum numit Volt MPV5. Acesta prefigura un monovolum de serie care utilizează trenul de propulsie al lui Chevrolet Volt. Între timp, americanii de la Chevrolet au înregistrat deja denumirea Crossvolt, care ar putea fi numele viitorului monovolum al acestora. Sunt şanse mari ca modelul respectiv să prezinte o îmbinare între între Orlando şi Volt, oferind în final un vehicul de familie economic, ecologic şi spaţios.
Pentru propulsie, modelul se va baza pe un motor electric alimentat de un set de baterii Litiu-Ion. Sistemul electric va fi susţinut de un motor cu ardere internă cu patru cilindri în linie, al cărui rol este de a încărca bateriile, nu de a învârti roţile. Economia furnizată de acest sistem de propulsie ar permite o autonomie de 500 de kilometri cu un plin de carburant. Spre deosebire de un monovolum convenţional, Crossvolt va fi echipat cu un rezervor de carburant mai mic, deoarece inginerii trebuie să facă loc şi pentru bateriile sistemului electric.
Crossvolt nu a fost singura marcă nouă înregistrată de Chevrolet, americanii de la GM alegând să păstreze pentru ei denumirile Chevrolet Amp şi Chevrolet Strobe. Acestea ar putea fi utilizate pentru alte modele din familia Volt, toate fiind propulsate de acelaşi sistem hibrid pentru a realiza economii de scară.
Via | Autoblog
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Startup-ul britanic Longbow Motors a dezvăluit un nou automobil sport electric disponibil în două versiuni. Varianta decapotabilă Speedster va fi produsă în ediție limitată. Doar 150 de unități vor fi disponibile, iar ulterior va urma o versiune Roadster, cu plafon fix de tip coupé. (01.11)
-
Leapmotor a dezvăluit oficial noul C10 AWD cu ocazia Salonului Auto de la Zurich. Noua versiune a modelului electric primește două motoare electrice care dezvoltă împreună aproape 600 de cai putere. (29.10)
-
Mini a lansat o nouă ediție specială pentru Cooper, creată în colaborare cu creatorul de modă britanic Paul Smith. Noua ediție specială primește culori exclusive și motive artistice specifice, semnate de celebrul creator de modă. (29.10)
-
Noul motor termic dezvoltat de Omoda&Jaecoo, campion la eficiență

-
Toyota dezvoltă un nou motor cu 4 cilindri: va avea peste 400 CP

-
Toyota prezintă primul concept al mărcii de lux Century

-
Noul concept Toyota Corolla anunță prima generație electrică a modelului

-
Ferrari deschide oficial reprezentanța din România. Noul Amalfi, oaspete de seamă






















Comentarii (0)