Chinezii de la Chery: "Nu e exclus sa cumparam Volvo"
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Chery, cel mai mare producator auto din China, a anuntat ca nu exclude posibilitatea de a cumpara Volvo, conditia principala fiind insa ca niciun alt constructor originar din China sa nu stea la masa tratativelor cu Grupul Ford.
"Avem in vedere o preluare a marcii suedeze, insa doar daca niciunul dintre ceilalti constructori chinezi nu este interesat de aceasta. Nu ne vom bate cu alt producator chinez", a decarat Yin Tongyao, presedintele Chery.
Pe de alta parte, Chery a anuntat ca amana pe termen nelimitat incheierea unei colaborari de tip Joint venture cu Fiat din cauza situatiei economice mondiale.
"Producatorii auto sunt afectati de criza financiara si orice investitie aditionala este foarte dificila in perioada ca aceasta. Am incetinit discutiile cu privire la colaborarea de tip joint-venture cu Fiat, productia modelelor comune nefiind programata pentru acest an. Totusi, proiectul nu a cazut", spune Yin Tongyao.
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Volvo in Romania
-
Volvo S60 facelift (2013-2018) Preţ: 27.542 - 46.423 €
-
Volvo S90 Preţ: 46.117 - 67.110 €
-
Volvo V40 Cross Country facelift Preţ: 26.342 - 40.968 €
-
Volvo V40 facelift Preţ: 23.363 - 38.819 €
-
Volvo V60 Preţ: 39.655 - 54.815 €
-
Volvo V60 facelift (2013-2018) Preţ: n/a - 44.999 €
-
Volvo V90 Preţ: 52.600 - 60.974 €
-
Volvo V90 Cross Country Preţ: 54.366 - 63.719 €
-
Volvo XC40 Preţ: 30.935 - 47.005 €
-
Volvo XC60 Preţ: n/a - 67.503 €
-
Volvo XC90 Preţ: 50.820 - 123.871 €
Ultimele stiri din Industrie
-
Viitorul BMW M3 va primi și un motor pe benzină pe lângă versiunea electrică deja confirmată. Specificațiile nu au fost încă dezvăluite. (01.05)
-
Pentru a marca cele cinci decenii împlinite de modelul Polo, Volkswagen tocmai a prezentat o grafică specială inspirată de ediția Polo Harlequin din anii '90. (01.05)
-
Oliver Blume, CEO-ul Porsche, a lăsat de înțeles că marca germană de mașini de performanță ar putea să oprească vânzările de modele electrice pe piața din China. Vânzările Porsche din această țară au scăzut cu peste 40% în primul trimestru din 2025. (30.04)
-
Volkswagen va lansa modele noi cu motoare termice pe post de generator
-
Noul Citroen C5 Aircross: SUV cu motorizări hibride PHEV și versiuni electrice
-
Renault deschide comenzile pentru Austral facelift în România: start de la 31.000 euro
-
Universal apreciat
-
Chinezii lansează o marcă nouă de pick-up-uri. Va ajunge și în Europa
mah de ce sa nu o vanda, China acum fata e restul lumii are bani fraate, au o gramada de banii, toti care sunt in relatii bune cu ei se imprumuta, si cred ca ar fi bine pentru volov sa fie cumparat de chinezi nu e ca si cum ar face produse chery in suedia la uzina volvo, o sa fie probabil asemanatoare cu relatia TATA - jaguar/Land Rover , tata baga bani in ele, si ei scot masini misto, asa chery poate sa bage bani in volvo si volvo face masini misto (ma rog o sa faca) si cred ca nu vrea sa fie alt producator chinezi in lupta pentru ca probabil si "ailalti" au bani si ar creste pretu aiurea intre ei, banii tot din china ar pleca cred ca e mai mult o condoitie a guvernului chinez decat a producatorilor (acu china asta face cumpara tot ce se poate prin lume ca sa isi asigure resursele, profita de criza si de faptu ca ei au bani)
A se vedea situatia Rover .. o marca cu atatia ani de traditie, modele reusite in timp .. vanduta chinezilor care au inchis fabricile si au vandut totul la fier vechi, oricum luasera firma de la BMW mai pe degeaba.
Cat de cat, interioarele de Volvo sunt aerisite, materialele ok .. ori sa ajunga Volvo in mainile chinezilor .. va costa un S80 14 000 eur cu piele de cocostarc si plastice de 2 lei, vechi.
Om vedea .. modelele sunt multe pe piata, depinde cine rezista pana la capat.