Drifterii americani nu sunt impresionaţi de recordul lui Mercedes C63 AMG
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Campionul Formula Drift 2010, Vaughn Gittin Jr., consideră că recordul stabilit de Mauro Calo la bordul unui Mercedes-Benz C63 AMG este "neimpresionant" şi că realizarea pilotului respectiv nici măcar nu este un drift propriu-zis. În mod paradoxal, deţinătorul anterior al recordului este tot Vaughn Gittin Jr., acesta declarând la vremea respectivă că Guinness nu utilizează o definiţie corectă pentru drifturi. În schimb, alţi drifteri care au participat în campionatul Formula Drift 2010 consideră că manevra efectuată de Mauro Calo nu este un drift propriu-zis, ci o "gogoaşă", manevră care constă în învârtirea unui automobil într-un cerc cu aceeaşi rază.
"Sunt aproximativ 60 de piloţi care vin în fiecare lună la competiţiile Formula Drift, alături de mii de piloţi amatori, iar toţi pot să facă "gogoşi" până când le explodează anvelopele. Recordul mondial la drift ar trebui să fie acordat pentru un derapaj care să nu se mai intersecteze cu linia iniţială. Acel rezultat ar fi un record care ar necesita foarte mult talent, curaj şi nu te-ar adormi dacă ai vedea un clip cu manevra", a declarat Vaughn Gittin Jr. despre recordul înregistrat de Mauro Calo la Mercedes-Benz World 2011.
VIDEO – Vaughn Gittin Jr. la bordul unui Ford Mustang GT, stabilind recordul de drift din 2008
VIDEO - Mauro Calo la bordul unui Mercedes-Benz C63 AMG la Mercedes-Benz World 2011, stabilind recordul mondial la drift cu 2.308 metri în derapaj controlat
Via | Autoblog
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din General
-
Nissan a anunțat că va avea un designer șef nou începând din această toamnă. Noul șef de design al mărcii va fi Matthew Weaver, cel care a fost responsabil pentru design-ul modelelor Juke și Qashqai. (06.08)
-
Noul Mercedes-AMG CLA 45 4Matic+ a stabilit un record pe legendarul Nurburgring Nordschleife. Modelul de performanță al mărcii germane este oficial cea mai rapidă berlină, din segmentul său, pe acest circuit. (05.08)
-
Permisul de conducere se va schimba în curând în România, după ce a intrat în vigoare o nouă lege pentru toate statele membre ale Uniunii Europene. Pentru prima dată, permisul de conducere va fi digital și va putea fi accesat și de pe telefon. (31.07)
-
Nissan Qashqai, performanță de cartea recordurilor: 1.980 km cu un singur plin

-
Noua Skoda Peaq a intrat în producția de serie. Asamblată în Cehia

-
În timp record. Audi a avut nevoie de 405 zile pentru a dezvolta Nuvolari

-
Nu se mai fac ca pe vremuri. Un BMW Seria 3 din '77 cu 14.500 km la bord a fost scos la vânzare

-
Brabus prezintă noul iaht de lux Ultima 55, dezvoltat împreună cu Sunreef





























acesta NU este un drift (sau pe wcf am comentat, anyway...)
si exact pozitia luata de drifteri este cea normala. este o realizare, da, sa reusesti sa tii masina in foc continuu pt o perioada indelungata, dar nici pe aproape de ce inseamna drift in adevaratul sens al cuvantului.