Honda a dezvoltat un dispozitiv de mobilitate personala
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Japonezii de la Honda au profitat de invataturile deprinse de pe experimentele cu robotul ASIMO si au creat un uniciclu electric pentru interior. Noul vehicul de la Honda se numeste U3-X si este clasificat de acestia ca fiind un "dispozitiv de mobilitate personala". Honda U3-X are capacitatea de a rula si pe trotuar fara a deranja trecatorii si poate sa fie tinut in brate sau tras.
Conceptul Honda U3-X se poate deplasa atat in fata, cat si in spate, dar si in lateral. Modul de operare al acestui model este similar cu cel al lui Segway, iar acesta poate functiona pentru o ora in continuu, dupa care trebuie sa fie incarcat. Masa acestui uniciclu este mai mica de 10 kilograme si poate sustine fara probleme greutatea unui adult.
Lungimea acestui model este de 315 milimetri, iar latimea este de 160mm, pe cand inaltimea atinge 650 mm. Bateriile utilizate de Honda U3-X sunt Litiu-Ion, iar modelul va debuta la Salonul Auto de la Tokyo. Pentru moment, oficialii Honda nu au anuntat daca vor introduce in productie un asemenea dispozitiv.
Elementul cu adevarat important este noul sistem Honda Omni Traction Drive System, care permite miscarea in toate directiile, precum si sistemul de stabilitate al noului U3-X.
Via | Jalopnik
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Honda in Romania
-
Honda Civic Preţ: 17.500 - 39.522 €
-
Honda Civic Sedan Preţ: n/a - 27.500 €
-
Honda CR-V Preţ: n/a - 38.250 €
-
Honda CR-V Hybrid Preţ: 34.000 - 43.000 €
-
Honda HR-V Preţ: 21.440 - 25.188 €
-
Honda Jazz (2014-2017) Preţ: 14.988 €
Ultimele stiri din Modele noi
-
Honda a confirmat oficial o nouă generație pentru modelul Prelude. Modelul sportiv al japonezilor revine după o pauză de 24 de ani și va fi prezentat oficial în septembrie. (31.07)
-
Leapmotor va deschide comenzile pentru SUV-ul său electric B10 în România începând din luna septembrie. Modelul electric al chinezilor va fi plasat în gamă sub C10. (30.07)
-
Opel a lansat o versiune mai puternică pentru motorizarea hibridă cu încărcare la priză a lui Astra. Noul model primește un motor mai puternic, o baterie mai mare și, implicit, o autonomie îmbunătățită în modul de rulare electric. (29.07)
*nu ma intelegeti gresit. chiar ii admir. :)
P.S.: Nu vreau sa fiu inteles gresit. SI asta este un mod de a evolua tehnologic!
P.S.: Nu vreau sa fiu inteles gresit. SI asta este un mod de a evolua tehnologic!
Sunt sigur ca daca ar fi fost produs de VW sau haudi i-ati fi pupat in cur pana le-ati fi dat lustru.
Honda U3-X e pentru cunoscatori :)