Incercare de record: 3 continente si 4900 km in 72 de ore cu un A3 1.9 TDI.
- Printeaza
 - Comenteaza
 - 
			Trimite pe: 
			
		 
Austriacul Gerhard Plattner vrea sa devina primul sofer care conduce parcurge trei continente in doar trei zile. Plattner este un fost pilot de raliu, cunoscut pentru recordurile sale indraznete obtinute la volanul automobilului. Alaturi de copilotul sau, Franz Dopple, Gerhard Plattner va incerca sa parcurca peste 4.900 kilometri in doar 72 de ore, la bordul unui Audi A3 1.9 TDI.
Echipajul va pleca din Maroc si va traversa apoi 13 tari europene, ca sa ajunga pe partea asiatica a orasului Istambul, la nu mai tarziu de 72 de ore de la momentul plecarii. Vehiculul va traversa stramtoarea Gibraltar cu ajutorul unui feribot, timpul necesar pentru acest eveniment nefiind contorizat in durata totala a calatoriei.
Aceasta tentativa de record va fi deosebit de solicitanta pentru cei doi piloti, care vor pleca in aventura loc in data de 8 iunie. Gerhard Plattner a parcurs peste sapte milioane de kilometri de-a lungul carierei sale. In 1991, pilotul a stabilit recordul pentru cel mai eficient tur al Pamantului la bordul unui vehicul.
La acea vreme, modelul folosit de Gerhard Plattner a fost un Audi 80 TDI. Recordul austriacului este valabil si astazi.Via | Autoblog
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Audi in Romania
- 
				                
				                Audi A1 Sportback facelift Preţ: 18.392 - 31.532 €
 - 
				                
				                Audi A3 e-tron facelift Preţ: 38.249 - 40.598 €
 - 
				                
				                Audi A3 facelift Preţ: 25.830 - 44.893 €
 - 
				                
				                Audi A3 Sedan facelift Preţ: 24.610 - 56.930 €
 - 
				                
				                Audi A3 Sportback facelift Preţ: 23.599 - 46.318 €
 - 
				                
				                Audi A4 (2015-prezent) Preţ: n/a - 62.005 €
 - 
				                
				                Audi A4 Allroad Preţ: 44.833 - 56.436 €
 - 
				                
				                Audi A4 Avant (2015-prezent) Preţ: 33.897 - 85.004 €
 - 
				                
				                Audi A5 Cabriolet Preţ: 48.196 - 70.873 €
 - 
				                
				                Audi A5 Coupe Preţ: 37.684 - 67.373 €
 - 
				                
				                Audi A5 Sportback Preţ: 36.916 - 64.465 €
 - 
				                
				                Audi A6 Preţ: n/a - 63.204 €
 - 
				                
				                Audi A6 allroad quattro facelift Preţ: 65.029 - 69.193 €
 - 
				                
				                Audi A6 Avant Preţ: 56.005 - 66.005 €
 - 
				                
				                Audi A7 Sportback Preţ: 70.741 - 73.080 €
 - 
				                
				                Audi A8 Preţ: 92.588 - 98.587 €
 - 
				                
				                Audi Q2 Preţ: 23.532 - 35.879 €
 - 
				                
				                Audi Q5 Preţ: 45.664 - 65.454 €
 - 
				                
				                Audi Q7 Preţ: n/a - 94.236 €
 - 
				                
				                Audi Q7 e-tron Preţ: 85.829 €
 - 
				                
				                Audi Q8 Preţ: 76.541 €
 - 
				                
				                Audi TT Coupe Preţ: 37.887 - 56.727 €
 - 
				                
				                Audi TT Roadster Preţ: 41.108 - 59.948 €
 
Ultimele stiri din General
- 
                        
                        Carlos Tavares, fostul șef Stellantis, este de părere că grupul producător de mașini se va destrăma. În noua sa carte, publicată joi, Tavares crede că Stellantis s-ar putea destrăma în 2 grupuri. (24.10)
 - 
                        
                        O mișcare ecologistă propune organizarea unui referendum pentru restricționarea circulației de mașini în centrul Berlinului. Referendumul ar putea avea loc în 2026 și ar limita circulația mașinilor la numai 12 zile pe an pentru fiecare persoană. (24.10)
 - 
                        
                        Un brevet nou din partea celor de la Porsche relevă un motor nou care va fi dezvoltat de către producătorul german. Noul motor va putea avea configurații diferite, cu 9, 15 sau 18 cilindri în formă W. (22.10)
 
- 
                
                    Toyota dezvoltă un nou motor cu 4 cilindri: va avea peste 400 CP

 - 
                
                    Toyota prezintă primul concept al mărcii de lux Century

 - 
                
                    Noul concept Toyota Corolla anunță prima generație electrică a modelului

 - 
                
                    Ferrari deschide oficial reprezentanța din România. Noul Amalfi, oaspete de seamă

 - 
                
                    Noul concept Mitsubishi Elevance: SUV hibrid cu 4 motoare electrice

 
												












acuma sa-ti mai explic....in opinia mea...ii vorba despre confort....ii skoda nu stai ca si-n seat....in seat nu stai ca si-n vw (desi astea 2 is f.similare ca si comfort) ....si intr=un vw NICIODATA n=o sa stai ca-ntr-un audi...pt ca asha-s facute...sa te simtzi mai bine-ntr-una decat in alta..;)
Daca s-a gandit sa treaca prin romanica noastra pitoreasca, the land of choice, i se duce pe copca tot recordul.
altfel, jos palaria, frumoase proiecte & recorduri !
MAI TRE SA DAU INCA VREO 6 -7 MII
UNDEVA LA 28000 GASIM CU BANII JOS NOUL A4
1.8 T
D C TREBUIE TOT TIMPUL SA JUDECATI ASA?
SUNT UN PIC SUBIECTIV RECUNOSC
Legat de subiectul stirii: Cam mult combustibil consumat de o persoana "ecologica" pt a parcurge cei 7 mil de km, chiar si de dragul de a arata ca se poate conduce si economic. Parerea mea.
Eu personal am scos consum de 3,5 % cu modelul asta,si nu sunt pilot , asa ca mai ganditi-va sau documentati-va putin inainte sa faceti afirmatii gratuite.