Japonezii vor face hibridele mai zgomotoase pentru siguranta pietonilor
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Hibridele din Japonia ar putea fi echipate cu un dispozitiv special care sa creeze zgomot, pentru a putea fi mai sigure pentru pietoni si ceilalti participanti la trafic. Acest dispozitiv va crea un sunet specific, pentru a alerta pe cei din jur atunci cand un hibrid se afla in miscare la viteze mici. Decizia amplasarii unui astfel de dispozitiv a fost luata de o comisie speciala, care a fost intrunita din cauza plangerilor primite de la public.
Comisia nu a stabilit daca hibridele vor avea acelasi sunet sau care va fi acesta, dar modelele de acest gen vor avea un nivel de sunet mai redus decat vehiculele conventionale. Din pacate, nivelul redus de zgomot al modelelor hibride este prea periculos pentru persoanele cu deficiente de vedere, care au nevoie sa auda vehiculele atunci cand traverseaza si cand merg pe trotuar, pentru a se orienta mai bine. Decizia finala a comisiei va fi anuntata la sfarsitul acestui an. Daca japonezii vor alege ca hibridele sa fie echipate cu un dispozitiv pentru facut zgomot, producatorii acestor modele vor fi nevoiti sa faca un recall masiv, pentru a moderniza si unitatile vandute pana in momentul respectiv.
Via | AFP
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Siguranta
-
Dacia și Renault recheamă în service mai mule modele dotate cu motorul hibrid de 1.6 litri. Campania de rechemare a fost inițiată din cauza unei potențiale probleme la cutiile de viteze montate pe mașinile cu acest motor. (07.08)
-
Euro NCAP a testat 8 mașini noi, printre care și un model produs în România. Ford Tourneo Courier, modelul produs la Craiova, a obținut 4 stele, în timp ce 3 modele chinezești au reușit să obțină 5 stele. (11.07)
-
Grupul Stellantis a emis un ordin de Stop-Drive pentru posesorii modelelor Citroen C3 și DS3. Mașinile afectate sunt produse între 2009 și 2019 și sunt echipate cu airbag-uri Takata. Ordinul este valabil și pentru clienții din România. (20.06)
-
Versiune nouă pentru Tesla Model 3: autonomie de 830 kilometri
-
Prețuri noua Kia Sportage facelift în România: start de la 32.300 euro
-
Audi RS6, vânzări record în prima jumătate a anului 2025
-
Hyundai pregătește un rival pentru Renault 4 electric: debut la Munchen
-
Noul Opel Grandland Electric AWD: primul Opel electric cu tracțiune integrală
Comentarii (0)