Land Rover pregăteşte un Range Rover Evoque mai mare
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Succesul peste aşteptări al lui Range Rover Evoque îi face pe diriguitorii Jaguar/Land Rover să se gândească la o versiune ceva mai mare a SUV-ului compact. Încadrat între actualul Evoque şi Range Rover, noul model - botezat deocamdată Evoque XL - urmează să fie construit pe aceeaşi platformă, dar va folosi motoare noi, pe care Land Rover le dezvoltă în această perioadă şi care vor fi construite în Marea Britanie.
Planul de dezvoltare al unui Evoque mai încăpător care să păstreze o mare parte dintre caracteristicile de design care au făcut din model Range Rover un SUV atrăgător face parte din strategia pe termen lung a celor de la Land Rover, care anunţă că va dezvolta nu mai puţin de 40 de modele noi în următorii cinci ani.
Baza de inspiraţie pentru versiunea lungă a lui Evoque este succesul pe care Audi şi BMW îl au în segmentul SUV-urilor compacte premium cu gamele Q şi X. Printre principalele caracteristici ale lui Evoque XL se numără un ampatament mai lung cu 15-20 de centimetri şi o zonă posterioară mai lungă cu alţi 15 centimetri, aceste modificări urmând să aibă efecte pozitive la capitolele spaţiu pentru pasagerii din spate şi spaţiu pentru bagaje. Sub capotă se vor regăsi motoare de generaţie nouă ale Jaguar-Land Rover, cel mai interesant fiind cel de 1.8 litri turbo care va dezvolta 170 de cai putere.
Evoque XL va fi, de asemenea, primul model Land Rover care va beneficia de propulsie hibridă.via | Inside Line
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Land Rover in Romania
-
Land Rover Discovery Preţ: 48.790 - 82.200 €
-
Land Rover Discovery Sport Preţ: n/a - 58.310 €
Ultimele stiri din Modele noi
-
Leapmotor B10, noul SUV de dimensiuni compacte al producătorului chinez de mașini electrice, a fost lansat oficial pe piața europeană. Noul model va avea un preț de pornire de 29.900 euro și promite o autonomie de până la 434 kilometri. (15.10)
-
Alfa Romeo a dezvăluit oficial noul Tonale facelift. Noul model actualizat primește o parte frontală redesenată, dotări noi în habitaclu, o ediție specială de lansate și o motorizare mild-hybrid mai puternică. (15.10)
-
Jeep a prezentat oficial noul Grand Wagoneer facelift pentru piața nord-americană. Noul model actualizat primește, în premieră pentru marca americană, o versiune dotată cu range extender. (15.10)
-
Noul Subaru Crosstrek 4WILD: debutul, în premieră la Salonul Auto București
-
Primele imagini cu noul concept Toyota Corolla: anunță o viitoare generație electrică
-
BYD actualizează gama din România cu două modele PHEV noi: start de la 29.900 de euro
-
Rămas bun, Volvo V90. A fost produs ultimul exemplar
-
Pick-up din viitor
Pai asta e record mondial!!!!
A, daca se refera la versiuni, motorizari... scuze!