Noile 9-5 si 9-3 nu vor mai fi produse daca Saab se inchide
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Noul Saab 9-5 si viitorul Saab 9-3 vor fi eliminate definitiv in cazul in care General Motors va inchide marca din Trollhattan. Soarta celor doua modele care au fost dezvoltate in urma unor investitii impresionante ar avea un sfarsit tragic daca cei de la GM nu vor accepta niciuna dintre ofertele primite pentru Saab. Un alt element tragic al acestei povesti este faptul ca noul Saab 9-5 este gata de productie si are deja o fabrica utiliata complet pentru a incepe constructia acestuia.
Saab 9-5 este o versiune cu ampatament marit a lui Opel Insignia, modelul suedez utilizand avand doar 30% dintre piese comune cu modelul din Russelsheim. Costul de dezvoltare al noilor 9-5 si 9-3 este estimat la o valoare situata intre 50 si 100 de milioane de euro, care cuprinde toate costurile legate de inchiderea marcii Saab. Americanii de la GM nu au cum sa utilizeze platforma noului Saab 9-5 in gama deoarece au deja un model Buick bazat pe Opel Insignia, iar o versiune cu ampatament marit a acestui model s-ar putea sa nu aiba succes pe piata.
Oficialii General Motors au declarat ca nu doresc sa obtina profit de pe urma Saab, deoarece mentinerea acestei marci deschise ii costa bani de ceva vreme. Cu toate acestea, GM poarta in continuare discutii cu proprietarul Spyker si cu un consortiu din Luxemburg pentru vanzarea marcii suedeze.
Doi oficiali legali au fost angajati de catre GM in Suedia pentru a lichida marca Saab.Via | Autoweek
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Potrivit celor mai noi date oficiale, Germania a produs un număr record de mașini electrice în 2025. Anul trecut au fost produse aici peste 1.2 milioane de astfel de mașini. (05.02)
-
BMW a început oficial producția de pre-serie a noului i3. Cel de-al doilea model din noua familie de modele electrice Neue Klasse va fi lansat în a doua jumătate a acestui an. (04.02)
-
Ford și Geely poartă în prezent discuții pentru stabilirea unui posibil parteneriat în Europa. Potrivit primelor informații, marca chineză ar putea produce în viitor mașini la uzinele Ford din Europa. (04.02)
-
Noul BYD Sealion 5 DM-i a ajuns în România: start de la 27.600 euro

-
Noul Mercedes-Benz Clasa S facelift, cel mai avansat model din istoria mărcii

-
Mazda CX-5 a atins borna de 5 milioane de exemplare produse

-
Toyota rămâne cel mai mare producător auto din lume: record de vânzări în 2025

-
BMW: Noua siglă văzută pe iX3 va fi prezentă pe toate modelele din februarie













Comentarii (4)