OFICIAL: Bertone Mantide, coupe-ul viitorului (+video)
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Casa italiana de design Bertone a dezvaluit la Shanghai noul sau supercar, denumit oficial Mantide. Acesta este bazat pe Chevrolet Corvette ZR1 si a fost construit intr-un singur exemplar.
In spatele design-ului acestui model sta fostul designer Pininfarina Jason Castriota, trecut in tabara celor de la Bertone in urma unei oferte pe care nu a putut sa o refuze. Americanul este director de design in cadrul companiei Bertone si conduce la randul sau o intreaga echipa de designeri care doresc sa readuca pe picioare brandul italian.
Noul supercar Bertone are o forma agresiva care aminteste de numeroase supercaruri proiectate de Jason Castriota. Designerul american a lucrat la o serie de modele precum Maserati Birdcage Concept si GranTurismo, Ferrari 599 GTB Fiorano si Rolls Royce Hyperion. Avand in vedere ca este bazat pe Chevrolet Corvette ZR1, supercarul va oferi performante la un nivel similar cu modelul american.
Via | Autoblog
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Leapmotor va deschide comenzile pentru SUV-ul său electric B10 în România începând din luna septembrie. Modelul electric al chinezilor va fi plasat în gamă sub C10. (30.07)
-
Opel a lansat o versiune mai puternică pentru motorizarea hibridă cu încărcare la priză a lui Astra. Noul model primește un motor mai puternic, o baterie mai mare și, implicit, o autonomie îmbunătățită în modul de rulare electric. (29.07)
-
Pentru a sărbători 50 de ani de la construirea Transfăgărășanului, Porsche a lansat o ediție specială pentru 911. Noua ediție se numește Tribute to Transfăgărășan și va fi produsă în doar 10 exemplare. (29.07)
ce insemna la tine baza, ca tot esti pe un site cu specialitate auto.