Record: Cel mai rapid vehicul cu telecomanda atinge 259 km/h
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Atunci cand nu mai raman recorduri de doborat, fanaticii isi traseaza noi tinte. Este si cazul lui Nic Case, un american in varsta de 46 de ani, care a reusit sa doboare recordul de viteza pentru un vehicul controlat prin telecomanda.
"Jucaria" gandita de Case si botezata Pocket Rocket sau Schumacher Mi3 a reusit sa atinga o viteza maxima de 258 km/h, cu 48 de km/h mai mult decat recordul anterior stabilit tot de el. Cu toate acestea, creatorul vehiculului controlat prin telecomanda declara ca viteza maxima la care poate ajunge Pocket Rocket este de 320 de km/h.
Nic Case s-a dedicat acestui hobby dupa ce a suferit un grav accident de motocicleta. Pentru construirea actualului Pocket Rocket Case a muncit timp de 6 luni si a investit peste 4000 de dolari. Vehiculul controlat prin telecomanda dispune de un motoras aditional de 11 cai putere, de o baterie cu 12 celule regasita pe avioanele de agrement si un sistem de conexiune imprumutat de la elicopterele in miniatura.
via | CarScoop
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Nissan in Romania
-
Nissan 370Z facelift (2013-prezent) Preţ: 45.560 - 49.590 €
-
Nissan Juke (2014-prezent) Preţ: 15.150 - 28.690 €
-
Nissan Leaf Preţ: 33.990 - 38.900 €
-
Nissan Micra Preţ: 11.990 - 17.440 €
-
Nissan Navara Preţ: 30.130 - 40.660 €
-
Nissan Pulsar Preţ: 15.840 - 21.750 €
-
Nissan Qashqai facelift Preţ: 18.450 - 33.720 €
-
Nissan X-Trail facelift Preţ: n/a - 38.490 €
Ultimele stiri din General
-
Akio Toyoda, președintele Toyota, se teme de un viitor pur electric în contextul în care marca japoneză mizează pe motoarele termice. Oficialul mărcii susține că se simte „foarte singur” în apărarea motoarelor cu ardere internă. (11.06)
-
Compania chineză BYD anunță că va acoperi integral daunele pentru sistemele de conducere semi-autonomă ale mașinilor sale în caz de accidente. Pentru moment, doar clienții din China vor beneficia de această acoperire. (02.06)
-
Nissan Qashqai e-Power, versiunea hibridă a modelului japonez, a finalizat un nou test de anduranță pe drumurile din Tasmania, Australia. Noul model a reușit să parcurgă turul Tasmaniei fără realimentare, pe o distanță de peste 1300 de kilometri. (01.06)
-
Noul Audi Q7: design complet nou și motor V6 diesel mild-hybrid

-
Opel confirmă noul Astra și noul Corsa: patru modele noi până în 2030

-
Noul concept BMW M Neue Klasse anunță primul M3 electric din istorie

-
Succesorul lui Ford Fiesta va avea versiuni de performanță

-
Stella Li, vicepreședinte executiv BYD: producția de automobile în Ungaria va începe la finalul anului 2026














Comentarii (1)