Saab confirma: "Fiat ne vrea!"
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Dupa ce a depus o cerere oficiala pentru preluarea marcii Opel si asteapta un raspuns din partea guvernului german si a oficialilor GM, Fiat se indreapta acum spre a doua marca europeana a grupului american: Saab. Oficialii companiei suedeze au anuntat astazi oficial acest lucru, dupa ce pana acum se cunostea doar faptul ca in cursa pentru Saab ramasesera trei pretendenti.
"Putem sa confirmam faptul ca Fiat este una dintre companiile cu care guvernul nostru negociaza vanzarea Saab", a declarat Johanna Martin, purtatorul de cuvant al Ministerului Industriei din Suedia. Numele celorlalte doua companii nu au fost insa date publicitatii.
Daca Fiat va reusi sa ajunga la un acord pentru cele doua subsidiare europene General Motors, compania care va rezulta din aceasta intelegere va deveni a doua ca marime si volum de productie pe Glob dupa ce, anterior, Fiat a ajuns la un acord de cooperare cu Chrysler.
via | AFP
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Potrivit spuselor unui oficial DS, modelul electric N°8 ar putea primi în viitor versiuni cu motoare termice. Etalonul mărcii franceze a fost conceput inițial ca fiind un model exclusiv electric. (16.06)
-
Luca de Meo, cel care a condus în ultimii cinci ani grupul Renault, și-a anunțat demisia. Potrivit presei din Franța, de Meo va conduce grupul Kering, care activează în industria luxului. (16.06)
-
Alfa Romeo și Maserati au ajuns la un acord prin care cele două mărci italiene vor dezvolta împreună viitoare modele. Decizia a fost luată pentru a reduce din costurile de producție. (13.06)
-
Amenințare directă
-
Prima imagine cu noua generație Audi Q3. Data lansării a fost confirmată
-
Noi imagini cu viitorul BMW iX3: autonomie de 800 km
-
Noul Audi Q5, disponibil acum și în versiuni cu motor hibrid plug-in
-
Noi imagini cu viitorul Mercedes-Benz GLC electric: lansarea, la Salonul Auto din Munchen
FIAT daca nu face rost de lichiditati, o sa aiba mari probleme, discutam in toamna-iarna :)
Ia uitati aici: "http://ziarero.realitatea.net/nou/articol.php?id=1243496792"
Felicitari ptr stire !