Saab va deveni o companie independenta
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
In urma negocierilor dintre Saab, General Motors si guvernul suedez, GM se pregateste sa transforme Saab intr-o companie independenta din punct de vedere financiar. Aceasta miscare a fost facuta pentru a face compania suedeza mai atractiva pentru potentialii clienti.
Astfel, producatorul suedez va prelua controlul asupra finantelor si deciziilor luate in cadrul companiei. Motivul principal al acestei schimbari este faptul ca GM nu a gasit inca un cumparator pentru Saab, iar acest pas este unul necesar pentru a restructura compania americana.
“General Motors trebuie sa se asigure ca Saab este o companie pe care o poate vinde. Asta inseamna o companie care este o entitate separata de concernul GM, unde potentialii clienti pot vedea fisele contabile pentru a putea vedea ce urmeaza sa cumpere”, a declarat Stefan Lofven, presedinte al IF Metall Union, din Suedia. Directorii GM vor decide viitorul lui Saab pana in data de 17 februarie, cand trebuie sa prezinte planul de afaceri in fata guvernului american.
Desi GM va fi detinatorul marcii Saab chiar si dupa ce aceasta devine indepenta, compania suedeza va avea propriul buget, iar consiliul de administratie va putea lua decizii care pot fi diferite de ceea ce hotaraste consiliul de strategie GM din Europa. Saab isi va muta toate operatiunile de cercetare, dezvoltare si proiectare inapoi in Suedia, iar productia lui 9-5 va ramane la fabrica din Trollhattan.
Via | AutomotiveNews
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Jose Munoz, șeful Hyundai, a anunțat că marca sud-coreeană va lansa nu mai puțin de 5 modele noi destinate pieței europene până în prima jumătate a lui 2027. Printre noile modele se numără și viitorul Ioniq 3, care va fi lansat în acest an. (06.02)
-
Michael Schiebe, șeful Mercedes-AMG, a confirmat într-un interviu recent că versiunea C 63, echipată cu motorul cu 4 cilindri, va fi înlocuită. Aceasta ar putea fi redenumită C 53, iar sub capotă vom regăsi un propulsor cu șase cilindri în linie. (06.02)
-
Potrivit celor mai noi date oficiale, Germania a produs un număr record de mașini electrice în 2025. Anul trecut au fost produse aici peste 1.2 milioane de astfel de mașini. (05.02)
-
Mazda CX-5 a atins borna de 5 milioane de exemplare produse

-
BMW: Noua siglă văzută pe iX3 va fi prezentă pe toate modelele din februarie

-
Noul Bentley Continental GT S: pachet vizual specific și motor de 680 CP

-
BMW dă startul producției de pre-serie a noului i3

-
Vânzări mașini noi în România: scădere de 33% în prima lună din 2026













Comentarii (0)