Salonul Auto de la Frankfurt 2009 s-a incheiat
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Criza economica din industria mondiala a afectat si Salonul Auto desfasurat la Frankfurt. Acesta si-a inchis portile astazi, iar federatia germana de automobile VDA a anuntat ca numarul vizitatorilor a scazut cu 150.000 fata de anul 2007. Nu doar vizitatorii au fost mai putini, ci si expozantii. Numarul acestora a scazut si el fata de acum doi ani, picajul fiind ceva mai accentuat la acest capitol: minus 30 de procente.
Cu toate acestea, Matthias Wissmann, presedintele VDA, a subliniat faptul ca oamenii au venit intr-un numar mai mare decat se asteptau oficialitatile si iar evenimentul a intrecut per total toate asteptarile. “Nu prea are sens sa comparam Salonul de anul acesta cu cel din 2007, care a avut loc intr-o perioada de prosperitate economica. Conditiile s-au schimbat total”, a adaugat Wissmann.
Acesta a mai declarat ca “entuziasmul pentru masini este, ca si inainte, foarte ridicat”, standurile fiind uneori neincapatoare pentru numarul mare de vizitatori care doreau sa vada cele 100 de premiere mondiale expuse la Salon.
Oficialul a parut de asemenea increzator in viitorul industriei, in ciuda crizei economice. Acestia au realizat un sondaj care sugera ca unul din patru vizitatori vor sa achizitioneze un automobil in urmatoarele sase luni.via | AFP
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din General
-
Sailun Tyre, compania chineză producătoare de anvelope, a lansat o nouă gamă de pneuri noi pentru mașinile hibride și electrice. Noua gamă de anvelope este disponibilă acum și în Europa. (23.07)
-
BMW a anunțat că nu va participa la ediția din 2026 a Salonului Auto de la Paris. Peste 60 de mărci vor fi prezente la evenimentul din octombrie. (23.07)
-
Dacia a anunțat un nou vicepreședinte pentru departamentul de Strategie, Produse și Business. Acest rol va fi preluat de către John Cleworth din această toamnă. (21.07)
-
Viitoarea generație Dacia Spring, lansare în septembrie

-
Opel va construi o fabrică nouă în Algeria: va produce mașini și motoare

-
Chery lansează în România noua marcă iCAUR: brand de mașini electrificate

-
Noul Mercedes-Maybach GLS, versiune nouă de lux a SUV-ului

-
Formula 1 are un Safety Car nou: Mercedes-AMG GT 63 Pro 4Matic+













Comentarii (1)