SHANGHAI 2011: Subaru XV Concept anunţă primul crossover al mărcii
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Subaru a prezentat la standul propriu de la Salonul Auto din Shanghai noul XV Concept, un prototip care anunţă primul crossover care va intra în gama mărcii nipone.
Conform comunicatului oficial prezentat de Subaru, tema designului conceptului XV se numeşte Protren, termen care derivă din expresiile "Professional Tool" şi "Trendy Design". Logica utilizării acestui termen rezidă în faptul că Subaru vede în viitorul său model un SUV cu o imagine stilistică mult îmbunătăţită. Liniile frontale fac parte din ceea ce promovează Subaru în ultima perioadă, caracteristicile mărcii fiind regăsite din plin şi în ceea ce priveşte grila, blocurile optice sau zona posterioară a conceptului. Iese în evidenţă nuanţa exterioară pentru caroserie, botezată Electro Yellowgreen, care are şanse să fie regăsită şi pe versiunea de serie a modelului.
La interior, luminile reflectoarelor sunt atrase de consola centrală, ale cărei comenzi sunt înlocuite de două display-uri de mari dimensiuni.
Adio, butoane şi comenzi rotative! Pe conceptul dezvoltat de Subaru te simţi mai tehnologizat ca niciodată. Ideea nu este nouă, fiind preluată de la Tesla Model S, doar că, spre deosebire de ceea ce se întâmplă în cazul modelului american, aceasta are şanse zero să apară în această formă în versiunea de serie.via | Subaru
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Concepte
-
Genesis a dezvăluit noul X Skorpio Concept, un vehicul prototip off-road conceput pentru a face față celor mai dificile tipuri de teren. (28.01)
-
Hyundai a folosit Caravan, Motor und Touristik Show pentru a prezenta un concept de camper bazat pe Staria Electric. Acesta este conceput pentru a explora modul în care vanul ar putea evolua într-un vehicul recreațional premium adaptat pieței europene. (22.01)
-
Compania italiană Italdesign a prezentat un concept care readuce la viață modelul exotic Honda NSX. Noul concept a fost prezentat în cadrul Salonului Auto de la Tokyo. (13.01)
-
Șeful de design Audi critică ecranele mari din habitaclu: "Nu oferă cea mai bună experiență"

-
Mărcile cu cele mai multe rechemări în Europa, în 2025. Peugeot, pe primul loc

-
Noul Bertone Runabout, un supercar în stil retro cu motor V6

-
Noul BYD Sealion 5 DM-i a ajuns în România: start de la 27.600 euro

-
Noul Renault Duster pentru piața din India: interior nou și motor cu 158 CP
































Comentarii (4)