Skoda Yeti, primul SUV ceh vine in 2009
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Dupa dezvaluirea noii generatii Superb, Skoda se misca cu pasi repezi catre o noua premiera. Este vorba despre versiunea de productie a conceptului Yeti, un SUV de clasa medie care vine sa ingroase randurile celor care devin fani ai brandului ceh.
Versiunea de productie a fost aprobata in aprilie 2007 si de atunci constructorul ceh nu a mai emis nici o informatie despre ceea ce se vrea primul off-road-er pur din gama Skoda.
Eckhard Scholz, directorul departamentului tehnic Skoda a declarat ca viitorul model va pastra numele Yeti si va consemna o cifra de vanzari anuala de 50.000 de unitati.
Asa cum era si normal, Yeti va fi disponibil in varianta cu tractiune integrala sau doar fata, transmisia 4X4 fiind asteptata sa insumeze cel mai mare procent din vanzarile totale.
Noul Yeti va fi propulsat de o serie de motoare imprumutate de la Volkswagen, printre care unitatea de 1.6 litri FSI, in patru cilindri, pentru versiunea de baza, diesel-urile de 1.9 si 2.0 litri si benzina de 2.0 litri pentru varful de gama.
Sasiul si trenul de rulare vor fi imprumutate de la actualul sedan Octavia.Versiunea de serie va debuta pe strazi abia spre sfarsitul lui 2009, insa ne putem astepta ca Skoda sa dezvaluie Yeti mai devreme, in cadrul Salonului Auto de la Geneva, din luna martie.
via | MotorAuthority
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Skoda in Romania
-
Skoda Citigo facelift Preţ: 7.645 - 11.280 €
-
Skoda Fabia Combi facelift Preţ: 12.494 - 17.441 €
-
Skoda Fabia facelift Preţ: 9.960 - 16.683 €
-
Skoda Karoq Preţ: n/a - 29.318 €
-
Skoda Kodiaq Preţ: 20.805 - 35.827 €
-
Skoda Octavia Combi facelift Preţ: 17.077 - 32.731 €
-
Skoda Octavia facelift Preţ: 15.643 - 32.206 €
-
Skoda Rapid facelift Preţ: 12.264 - 18.351 €
-
Skoda Rapid Spaceback facelift Preţ: 13.589 - 18.439 €
-
Skoda Superb Preţ: 21.560 - 38.494 €
-
Skoda Superb Combi Preţ: 21.904 - 39.453 €
Ultimele stiri din Modele noi
-
Cei de la Mahindra au scos primul „Batmobil oficial” din lume. Bazat pe modelul BE 6, modelul va fi limitat la 300 de unități și va fi vândut exclusiv în India. (16.08)
-
Conceptul Lexus Sport a fost dezvăluit la Monterey Car Week, oferind o primă privire asupra designului viitorului supercar al mărcii, despre care se speculează că va fi denumit LFR. (16.08)
-
Shelby a dezvăluit oficial noul Super Snake-R, o mașină de performanță bazată pe Ford Mustang Dark Horse. Noul model primește un motor V8 de 850 de cai putere și numeroase modificări specifice create de Shelby. (14.08)
-
Versiune nouă pentru Tesla Model 3: autonomie de 830 kilometri
-
Prețuri noua Kia Sportage facelift în România: start de la 32.300 euro
-
Hyundai pregătește un rival pentru Renault 4 electric: debut la Munchen
-
Audi RS6, vânzări record în prima jumătate a anului 2025
-
Noul Opel Grandland Electric AWD: primul Opel electric cu tracțiune integrală
Comentarii (4)